banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Sığınmacı krizini ancak Türkiye çözer

İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman: "AB, Türkiye'ye verdiği ekonomik sözleri tutmalı"

29 Ocak 2016 Cuma 22:05
Sığınmacı krizini ancak Türkiye çözer


İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman: "Sığınmacı krizinde bizle birlikte tüm Avrupa başarısız oldu. Bu krizi ancak Türkiye'nin çözebileceği ortaya çıktı"

İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman, sığınmacı krizinde Avrupa'nın sınıfta kaldığını belirterek, ''Kabul etmemiz gerekir ki sığınmacı krizinde İsveç başarısız oldu. AB ülkeleri başarısız oldu. Avrupa bu krizden ancak Türkiye'nin yardımı ile çıkabilir'' dedi. Ygeman, geçen yıl İsveç'e gelen 163 bin sığınmacıdan 80 binini sınır dışı etmek için çalışmalara başladıklarını söyledi. Avrupa'daki sığınmacı krizini AA muhabirine değerlendiren Ygeman, ''Sığınmacı krizinde kabul etmeliyiz ki, sınıfta kaldık, başarısız olduk'' ifadesini kullandı.


Stockholm - İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman, sığınmacı krizinde Avrupa'nın sınıfta kaldığını belirterek, ''Kabul etmemiz gerekir ki sığınmacı krizinde İsveç başarısız oldu. AB ülkeleri başarısız oldu. Avrupa bu krizden ancak Türkiye'nin yardımı ile çıkabilir'' dedi.

Ygeman, geçen yıl İsveç'e gelen 163 bin sığınmacıdan 80 binini sınır dışı etmek için çalışmalara başladıklarını söyledi.Avrupa'daki sığınmacı krizini AA muhabirine değerlendiren Ygeman, ''Sığınmacı krizinde kabul etmeliyiz ki, sınıfta kaldık, başarısız olduk'' ifadesini kullandı.

İsveçli Bakan, "Sığınmacı krizinde bizle birlikte tüm Avrupa başarısız oldu. Ortak bir çözüm bulamadı. Avrupa'ya gelen sığınmacıların paylaşımında nüfusumuza göre insan almamıza rağmen, diğer ülkeler bizi yalnız bıraktı, paylaşım noktasında üzerilerine düşenleri yapmadı. Milyonlarca insanın sığındığı Türkiye ve Lübnan bu işi başardı. Bu noktada, sığınmacı krizini ancak Türkiye'nin çözebileceği ortaya çıktı" şeklinde konuştu.

''Türkiye'ye verilen sözler tutulmalı''

Brüksel'de 29 Kasım'da düzenlenen AB-Türkiye Zirvesi'nde, sığınmacı krizinin aşılması için ortak eylem planı üzerinde anlaşmaya varıldığını hatırlatan Ygeman, ''Türkiye'ye ekonomik olarak verilen sözlerin tutulması lazım. Yapılan anlaşma ortada. Kimsenin anlaşmanın dışına çıkma lüksü yok. Bu işi ancak Türkiye'ye vereceğimiz samimi destekle çözeriz'' dedi.

'Sığınma başvurusu kabul edilmeyenler ortadan kayboluyor''

Geçen sene İsveç'e iltica başvurusunda bulunan 163 bin kişiden 80 binini sınır dışı etmeyi düşündüklerini söyleyen Ygeman, "Afganistan, Irak ve Somali'den ülkemize sığınanları sınır dışı etmeyi düşünüyoruz. Zira, bu ülkeler nispeten Suriye'ye göre daha güvenli'' dedi.Sığınma talebi kabul edilmeyenleri ülkelerine göndermekte büyük zorluk çektiklerini aktaran Ygeman, geçen yıl 3 bin kişiyi sınır dışı ettiklerini kaydetti.

Ygeman, "Bu 3 bin kişinin büyük çoğunluğu ülkelerine gitmeden ortadan kayboldu. Şimdi 80 bin gibi büyük bir rakam var karşımızda. Bunları ülkelerine geri göndermede başarılı olacak mıyız? Bu konuda bütün kurumlar üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmeli" ifadesini kullandı.


(AA) Atila Altuntaş

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4