banner3

26 Şubat 2021 Cuma

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Türk ve Alman emniyetinden ortak operasyon

Türk ve Alman emniyet birimlerinin insan kaçakçılarına karşı ortak operasyonu

20 Ocak 2016 Çarşamba 17:56
Türk ve Alman emniyetinden ortak operasyon


Almanya'nın Potsdam kentinde Türk ve Alman emniyetinden insan kaçakçılarına karşı yapılan eşzamanlı operasyona ilişkin Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ile Alman Federal Polis Teşkilatı Başkanı Dieter Roman düzenlenen basın toplantısında bilgi verdi.Berlin - Fransız AFP haber ajansının bildirdiğine göre; Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz ile Alman mevkidaşı Dieter Romann, Postdam kentindeki ortak basın toplantısında, 'dalga' adı verilen operasyonunun mültecilerin Avrupa'ya yasadışı yollarla geçişini sağlayan uluslararası organize suç örgütüne büyük darbe vurduğunu belirtti.

Romann, Almanya'nın altı eyaletinde 490 polis ve komando ile yapılan 17 şafak baskınında beş şüphelinin yakalandığını söyledi.

2015 içerisinde 30 şebeke yöneticisi yakalandı 

Lekesiz ise, iki ülke Emniyeti'nin tarihe dayalı işbirliğine dikkat çekerken, "Bugün Türkiye'de dört ayrı kentte yakalanan 10 kişiden dokuzu Suriyeli, biri de Türk. Türk Emniyeti, insan kaçakçılarına yönelik operasyonlarıyla binlerce masum insanın hayatını kurtardı” dedi.

Toplantıya Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Orhan Özdemir de katıldı.

Lekesiz, Türkiye'de uluslararası işbirliği çerçevesinde 2015 yılı içerisinde 17 gemi ve 30 şebeke yöneticisinin yakalandığını da sözlerine ekledi.

Otomatik pilotla alıp İtalya'ya gönderdiler 

İddiaya göre; insan kaçakçıları Türkiye'de üç külüstür kargo gemisi satın aldı. Ardından para aldıkları göçmenleri otomatik pilota ayarlanan gemilere tıka basa doldurup İtalya kıyılarına doğru gönderdi.

Türkiye Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz (solda), Almanya Federal Polis Teşkilatı Başkanı Romann ile Postdam'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Kaçakçılar 9,5 milyon dolar kazanacaktı 

Almanya Federal Polis Teşkilatı Başkanı Romann, “Operasyon yapılmasaydı insan kaçakçıları toplam 2 bin 442 mülteciyi Avrupa'ya kaçıracaklardı. Mülteci başına 3 bin 500 ile 6 bin dolar arasında değişen para alacaklardı. Toplam alacakları para ise 9.5 milyon dolar olacaktı. Türk ve Alman Emniyeti'nin birbirine güven içinde başarıyla operasyonu sonuçlandırdı. Operasyona bir yıl önce start verildi” dedi.

Romann, Almanya'da yakalanan beş kişiden dördünün Suriyeli, diğerinin ise hangi ülke vatandaşı olduğunun henüz belirlenmediğini açıkladı.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4