banner3

03 Mart 2021 Çarşamba

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Türklerin imamlarını 'rahipler' atayacak

Batı Trakya'daki camilerde görev yapacak imamları, Yunanlılardan oluşan 5 kişilik hıristiyan bir heyet atayacak.

17 Ocak 2013 Perşembe 12:47
Türklerin imamlarını 'rahipler' atayacak
Yunanistan'da 2007'de kabul edilen ancak Türk azınlığın tepkisi nedeniyle bugüne kadar uygulamaya konulmayan, 'İmam yasası' olarak da bilinen yasaya ek olarak meclise getirilen kanuni düzenleme kabul edildi.

Alınan bilgiye göre, iktidardaki Yeni Demokrasi (ND) ve PASOK'lu milletvekilleri tarafından hazırlanarak Eğitim Bakanlığı'nca dün meclise getirilen düzenleme, akşam saatlerinde oy çokluğuyla kabul edildi.

Eğitim Bakanlığı'nın, 'Gençlik ve Ömür Boyu Öğrenim, Mesleki Yönlendirme ve Nitelik Tasdik Etme Merkezlerinin Düzenlenip İşleve Girmesi ve Diğer Uygulamalar' konulu yasa tasarısı kapsamında meclise getirilen düzenlemeyle ilgili yapılan oylamada, koalisyon hükümetini oluşturan ND ve PASOK milletvekillerinin yanı sıra Altın Şafak (Hrisi Avgi) ve Bağımsız Yunanlar Partisi milletvekilleri 'evet', koalisyon ortaklarından Demokratik Sol DİMAR milletvekilleri ise 'hayır' oyu kullandı.

Söz konusu yasal düzenlemenin, yaşanan tartışmaların ardından hükümeti oluşturan partilerin liderleri arasında yapılan istişareden sonra geri çekilmesinin kararlaştırıldığı iddia edilmişti.

Batı Trakya'daki camilerde görev yapan din adamlarının Hristiyan Yunan vatandaşlardan oluşan 5 kişilik kurul tarafından atanmasını ve bunlara devlet tarafından maaş verilmesini öngören 3536/2007 sayılı yasaya ek olarak getirilen düzenleme, bu imamların Yunan devlet okullarında din dersi vermelerini de öngörüyor.

Kaynak: Yeni Şafak

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4