banner3

03 Mart 2021 Çarşamba

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

UETD'ye yönelik saldırılar endişe verici

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya son dönemlerde kendilerine yönelik artarak devam eden saldırıların artık cana kastedecek bir hal aldığını belirterek, Alman yetkili makamlara sorumlu davranmaları çağrısında bulundu.

30 Mart 2016 Çarşamba 14:16
UETD'ye yönelik saldırılar endişe verici


UETD Genel Başkanı Sırakaya: "Şubelerimize yönelik yapılan saldırıların cana kastedebilecek bir hal almış olması bizi ciddi anlamda endişeye sevk etmektedir"

"Alman yetkili makamlarının, Alman polis teşkilatının, Alman savcılığının muhakkak bu konuda daha etkin ve daha belirgin bir sorumluluk alması gerektiğini düşünüyoruz"

Köln - Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, son dönemlerde kendilerine yönelik artarak devam eden saldırıların artık cana kastedecek bir hal aldığını belirterek, Alman yetkililere sorumlu davranmaları çağrısında bulundu.

AA muhabirine konuşan Sırakaya, UETD olarak siyasetin ve Avrupa'daki demokrasinin vazgeçilmez ögelerinden olan bir sivil toplum kuruluşu olduklarını, yaptıkları faaliyetlerle hem demokrasinin gelişmesine katkı sunduklarını hem de sosyal ve siyasal alanda vatandaşların temsilini öngören bir hedefleri olduğunu ifade etti.

UETD Genel Başkanı, özellikle son dönemlerde şubelerine yönelik saldırıların arttığına dikkati çekerek, "Son dönemlerde maalesef kurumlarımıza karşı PKK terör örgütünün yandaşları tarafından ciddi anlamda bir saldırıyla karşı karşıyayız. Bu yıl içerisinde gerçekleşen saldırı sayısı bugün itibarıyla altıyı bulmuş durumda." dedi.

Saldırıların artık sadece "mala" değil "cana" da kastetmeye başladığını ifade eden Sırakaya, bu konuda Hamburg teşkilatı başkanı Muhterem Güngör'ün özel aracına yapılan molotof kokteylli saldırıyı örnek gösterdi.

Sırakaya, "Daha önceki süreçlerde şubelerimize bir anlamda mala yönelik yapılan saldırıların bugün itibarıyla cana kastedebilecek bir hal almış olması bizi ciddi anlamda endişeye sevk etmekte. Alman yetkili makamlarının, Alman polis teşkilatının, Alman savcılığının muhakkak bu konuda daha etkin ve daha belirgin bir sorumluluk alması gerektiğini düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

"Bu terör örgütleri ülkenin demokrasisini hedef alıyor"

Bu saldırıların sadece kendilerini hedef almadığını, aynı zamanda Almanya'nın kamu düzenini ve demokrasisini de hedef aldığını dile getiren Sırakaya, sözlerine şöyle devam etti:  

"Biz bu ülkede yaşayan, bu ülkenin vatandaşı olan, Alman vatandaşı olan ve geleceğini yine bu ülkede idame ettirmeyi hedefleyen, demokrasinin gelişmesine katkı sunan bir sivil toplum kuruluşu olarak, demokrasiyi hedef alan bu terör örgütlerinin sosyal düzeni de bozacak şekilde hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyor ve önümüzdeki süreç içerisinde Alman toplumu olarak, bu toplumda yaşayan bireyler olarak hep beraber bu terör örgütlerine karşı muhakkak bir duruş sergilememiz gerektiğini düşünüyoruz."

UETD olarak Avrupa çapında 1 Nisan Cuma günü saat 15:30'da yaklaşık 100 noktada eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenleyeceklerini bildiren Sırakaya, insanlığı hedef alan tüm terör örgütlerine karşı ortak bir duruş sergileyeceklerini sözlerine ekledi.

(AA) Mesut Zeyrek

Anahtar Kelimeler: Uetd Almanya

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4