banner3

19 Ocak 2021 Salı

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

Üniversite'deki mescidin kapatılmasına tepki

Berlin Teknik Üniversitesinde (TU Berlin) yaklaşık 50 yıldır kullanılan mescidin kapatılmasının ardından öğrenciler üniversite yönetimini protesto etti.

21 Mayıs 2016 Cumartesi 12:17
Üniversite'deki mescidin kapatılmasına tepki
 

Berlin Teknik Üniversitesi'nde (TU Berlin) yaklaşık 50 yıldır kullanılan mescidin kapatılmasının ardından öğrenciler, üniversite yönetimini protesto etti. Üniversitenin önünde toplanan 100'den fazla öğrenci, kapatılan mescidin yeniden açılmasını ve cuma namazları için spor salonun yeniden tahsis edilmesini istedi.

Suriyeli Öğrenciler Derneğinin Sözcüsü Davut Ensari: "Yönetim öğrencileri tehdit etti. Öğrencilere cemaatle namaz kılınması durumunda polis tarafından götürülebilecekleri söylendi. Bunu çoğulcu toplumda, açık ve tarafsız bir üniversitede kabul edemeyiz"

Berlin - Berlin Teknik Üniversitesinde (TU Berlin) yaklaşık 50 yıldır kullanılan mescidin kapatılmasının ardından öğrenciler üniversite yönetimini protesto etti.

Üniversitenin önünde toplanan 100'den fazla öğrenci, kapatılan mescidin yeniden açılmasını ve cuma namazları için spor salonun yeniden tahsis edilmesini istedi.

Üniversitedeki 4 Müslüman dernekten biri olan Suriyeli Öğrenciler Derneğinin Sözcüsü Davut Ensari, mescidin ve cuma namazının kılındığı spor salonunun yaklaşık 2 ay önce kapatılmasının ardından üniversitenin bahçesinde namazı kılmaya başladıklarını söyledi.

Ancak üniversite yönetiminin buna da karşı çıktığını belirten Ensari, "Yönetim geçen hafta öğrencileri tehdit etti. Öğrencilere, cemaatle namaz kılınması durumunda polis tarafından götürülebilecekleri söylendi. Bunu çoğulcu toplumda, açık ve tarafsız bir üniversitede kabul edemeyiz." ifadelerini kullandı.

Şimdiye kadar bu sorunun karşılıklı anlayış çerçevesinde çözüleceğini ümit ettiklerini anlatan Ensari, ancak bunun böyle olmayacağını gördüklerini ve bundan sonra nasıl adımlar atacaklarını değerlendirdiklerini ifade etti.

Berlin Teknik Üniversitesinde binlerce Müslüman öğrencinin öğrenim gördüğüne dikkati çeken Ensari, "Namaz kılınmaya devam edilecek. Ama nerede ve nasıl bilmiyoruz.” şeklinde konuştu.

Öğrenci Weam Karmid de, mescidin kapatılmasının kendileri için ciddi bir kısıtlama anlamına geldiğini belirterek, "Vakit namazlarının üçü okulda olduğumuz zamana denk geliyor. Yasa dışı bir şey yapıyormuşum gibi iki dakikalık namaz kılmak için üniversitede gizlenmek için köşeler bulmaya çalışıyorum. Hoş karşılanmadığımı ve ayrımcılığa uğradığımı hissediyorum." dedi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteri cuma namazının kılınmasının ardından olaysız sona erdi.

Üniversite yönetimi, 14 Mart'tan itibaren mescidin kapatılacağını ve spor salonunda cuma namazı kılınmasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Rektörlük, üniversitenin kamu kurumu olarak tarafsız kalması gerektiğini öne sürmüştü.

Bunun üzerine üniversitedeki 4 Müslüman derneğinin temsilcileri, bir hafta içinde mescidin kapatılmaması için yaklaşık 600 imza toplayarak yönetime sunmuş fakat karar geri alınmamıştı.

Öğrenciler 14 Mart'tan bu yana cuma namazlarını bahçede, vakit namazlarını da üniversitenin çeşitli alanlarında kılıyor.

Almanya’da son dönemde Essen, Dortmund, Darmstadt ve Berlin'deki diğer üniversitelerde de bazı mescitler kapatıldı.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4