banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanya'da 23 Nisan coşkusu

Almanya'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Köln'deki kutlamalara 20 bin kişi katıldı.

23 Nisan 2016 Cumartesi 17:40
Almanya'da 23 Nisan coşkusu


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Almanya'da coşkuyla kutlanıyor. Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen kutlamalara 20 binden fazla kişi katıldı. Kölnün şehir merkezindeki en büyük meydan olan Heumarkt'da "23 Nisan Derneği" tarafından düzenlenen kutlamalara Türklerin yanı sıra Alman aileler de çocuklarıyla birlikte katıldı. 

(AA) - Mesut Zeyrek, Cüneyt Karadağ, Abdülselam Durdak


Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" kutlamalarına 20 binden fazla kişi katıldı.


Kölnün şehir merkezindeki en büyük meydan olan Heumarkt'da "23 Nisan Derneği" tarafından düzenlenen kutlamalara Türklerin yanı sıra Alman aileler de çocuklarıyla birlikte katıldı.

 

12.00 ile18.00 saatleri arasında düzenlenen etkinliklerde çocuklardan oluşan halk oyunları ekipleri Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yöresel oyunlar sergiledi, müzik grupları şarkılar söyledi, gösteriler yapıldı, Atatürk ve 23 Nisan ile ilgili şiirler okundu.

 

Köln Anakent Belediye Başkanı Henriette Reker konuşmasında Köln'de 5 yıldır her milletten çocukların katılımıyla düzenlenen Uluslararası 23 Nisan Şenliğinin bu yıl yine coşku içinde geçtiğini belirterek, çok kültürlü bu şehirdeki birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

 

Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ise Türkiye Cumhuriyetinin ilk tohumunun atıldığı 23 Nisan tarihinin, Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmesinin hem anlam hem de öneminin çok büyük olduğunu söyledi.

 

Başkonsolos Engin hem aile içinde hemde okulda alınan eğitimin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu: "Hiç birimiz çocuklarımızın bizden önceki kuşakların yaşadığı sıkıntıları yaşamasını istemiyoruz. Hiç birimiz çocuklarımızın iki kültür arasında bocalayan, kendini ne Almanya nede Türkiyeye ait hissetmeyen kişilere dönüşmesini istemiyoruz. Hem ailelerimizin hem Başkonsolosluk olarak bizlerin en önemli hedefi çocuklarımızın kaliteli bir eğitim almaları, sosyal ve iş hayatlarında başarılı olmaları, neticesinde de mutlu, müreffeh ve başarılı bireyler olarak Almanya'nın sosyal, siyasi, akademik ve entellektüel hayatına kendi kültürel renk ve farklılıklarını değer kazandırmalarıdır."

 

Anne ve babalara çocuklarının eğitimi ile yakından ilgilenmeleri tavsiyesinde de bulunan Engin, "Hem Türkçeyi hem de Almancayı güzel ve doğru konuşan, kitap okumanın, her gün yeni birşey öğrenmenin, bilgi için emek harcamanın kıymetini küçük yaşta öğrenen çocuklar olmaları için sizlere çok büyük bir görev düştüğünü vurgulamak istiyorum. Unutmayalım ki bizden sonraya bırakacağımız en değerli mirasımız bugün hep birlikte coşku içinde bayramlarını kutladığımız çocuklarımızdır." dedi.

Etkinlikler çerçevesinde kurulan stantlarla sponsor firmalar çocuklara ücretsiz olarak çeşitli hediyeler dağıttı.


Berlin'de Federal Meclis ziyaret edildi

Almanya'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türk öğrenciler Berlin'de Federal Meclisi ve Bremen Eyalet Meclisini ziyaret etti. Bremen kentinde görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Emine Günenç, Admiral ve Weiderdamm ilkokullarında 3 ile 4. sınıf ta okuyan 11 öğrencisiyle Bremen Eyalet Meclisi’ni ziyaret etti. Bir meclis binasına ilk kez gelmenin heyecanı ve sevincini yaşayan öğrencilere burada evsahipliğini Hiristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) Türk kökenli milletvekili Dr. Oğuzhan Yazıcı yaptı.

Başkent Berlin’de faaliyet gösteren 23 Nisan Derneği, Aziz-Nesin İlkokulundan giden bir grup çocuğa Federal Meclisi gezdirdi. Gruba Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Canan Bayram eşlik etti. Çocuklara Almanya’daki siyasi sistem anlatıldı.

Bremen kentinde görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Emine Günenç, Admiral ve Weiderdamm ilkokullarından 11 öğrencisiyle Bremen Eyalet Meclisini ziyaret etti. Öğrencilere ziyarette Hristiyan Demokrat Partinin (CDU) Türk kökenli milletvekili Dr. Oğuzhan Yazıcı eşlik etti.

 Konuklarını girişte karşılayan Yazıcı, öğrencilere genel kurul salonunu gezdirerek, eyalet meclisi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Öğrenciler burada , “savaşlar olmasın", "insanlar ölmesin", "hırsızlık olmasın” şeklinde taleplerde de bulundular. Öğrencilerden Tuana Dindar ise, “Bremen’de eğitime çok daha önem verilmesini istiyorum. Örneğin bazı ülkelerde öğrenciler akıllı tahta ve tabletlerle ders yapıyorlar. Bilgisayar çağında bu tekniği kendi okullarımızda da görmek istiyoruz.” dedi. 

Bayram vesilesiyle Berlin'nin Spandau ilçesinde çeşitli kültürlerden gelen çocuklar belediye binasını ziyaret etti. Çocuklar burada belediye meclis üyelerinin koltuklarına oturdu ve konuşmalar yaptı.

Frankfurt’ta Feldmann koltuğunu çocuklara bıraktı

 

Frankfurt'ta ise Belediye Başkanı Peter Feldmann, Türk çocukları ve ailelerini belediye binasında düzenlenen etkinlikte ağırladı.

 

Etkinliğe, Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik ve Feldmann'ın yeni evlendiği Türk eşi Zübeyde Temizel de katıldı.

 

Feldmann, yaptığı konuşmada, çocukları makamında ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

 

Türkiye'de çocukların temsili olarak makamların başına geçmesinin güzel bir gelenek olduğunu anlatan Feldmann, bunu Frankfurt'ta da devam ettirmek istediklerini kaydetti.

 

Konuşmanın ardından Türk öğrenci İbrahim Akman, sembolik olarak belediye başkanının koltuğuna oturdu. Akman, belediye başkanı olması durumunda göçmenler için daha fazla şey yapacağını söyledi. Ardından, diğer çocuklar da makam koltuğuna oturarak hedeflerini anlattı.

 

Etkinlik, çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından son buldu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4