banner3

10 Ağustos 2022 Çarşamba

DİTİB Alman mühtedilerle biraraya geldi

Almanya'da aşırı sağ korkusu

Bilimsel araştırmada elde edilen verilere göre Almanya’da her 10 kişiden biri ülkeyi demir yumrukla yönetecek bir Führer istiyor.

15 Haziran 2016 Çarşamba 11:52
Almanya'da aşırı sağ korkusu
 

Almanya’da Leipzig Üniversitesi’nce yapılan bir araştırma, Alman toplumundaki aşırı sağ ve anti-demokratik potansiyelin ne denli büyük olduğunu ortaya çıkardı.

‘Die enthemmte Mitte = Engellerinden kurtulmuş orta sınıf’ adlı projede elde edilen verilere göre Almanya’da her 10 kişiden biri ülkeyi demir yumrukla yönetecek bir Führer istiyor. Almanların % 11’i Yahudilerin ülkede büyük etkinliğinin olduğu kanaatinde ve % 12’si Almanların yaratılıştan diğer milletlerden üstün olduğuna inanıyor. Doğu Almanya eyaletlerinde 30 yaş altındakilerin dörtte biri yabancı düşmanı ve halkın üçte biri Almanya’nın yabancılaştığını düşünüyor.

2002 yılından bu yana düzenli olarak yapılan araştırma, Alman toplumunun giderek daha çok aşırı sağa kaydığını göstermesi ile dikkat çekiyor. Almanya’da bu tehlikeye karşı duran önemli bir halk kitlesinin de olduğunu ifade eden yorumcular, AfD partisinin yeni aşırı sağın kendisine yer bulduğu liman olduğuna ve gittikçe güçlendiğine dikkat çekiyorlar. Her partide aynı olmamakla birlikte aşırı sağ düşünce sisteminin şu veya bu şekilde tüm parti tabanlarında bulunduğu da gözlemlenen ayrı bir konu.

Yapılan bilimsel çalışmada diktatörlük eğilimi, antisemitizm, yabancı düşmanlığı, sosyal darvinizm, nazi döneminin kutsanması gibi hususlara dikkat çekiliyor. Araştırmaya göre halkın yüzda 41’i Müslüman göçmenlerin ülkeye alınmamalarını, yüzde 50’si Sinti ve Romanların şehir merkezlerinden uzaklaştırılmasını istiyor. 2420 denek içerisinde % 60’lık bir bölüm mülteci adaylarının ülkelerinde takibata uğradığına inanmıyor ve % 40’ı eşcinsellerin sokakta öpüşmesini iğrenç buluyor.

   

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4