banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanya'da karnaval kutlamaları sürüyor

Almanya'da Ren Nehri'ne kıyısı bulunan şehirlerde "5. Mevsim" olarak adlandırılan karnaval etkinlikleri devam ediyor. Bugün Karnaval ana etkinliği sayılan Rosenmontag günü.

08 Şubat 2016 Pazartesi 11:45
Almanya'da karnaval kutlamaları sürüyor


Almanya'da Ren nehrine kıyısı bulunan şehirlerde "5. Mevsim" olarak adlandırılan renkli karnaval eğlenceleri devam ediyor. Köln'deki kutlamalarda gelenek olarak her yıl olduğu gibi karnavalcılar geçit töreni esnasında yerel şarkılar eşliğinde kortejlere "Kamelle" şeklinde seslenerek şeker ve çikolata topladılar.

Karnaval kutlamaları tüm hızıyla sürerken hava muhalefeti nedeniyle Düsseldorf'taki geçit töreni iptal edildi.

KÖLN (AA) - Almanya'da Ren Nehri'ne kıyısı bulunan şehirlerde "5. Mevsim" olarak adlandırılan karnaval devam ediyor.

"Karnaval kutlamalarının başkenti" olarak kabul edilen Köln'de 10.30'da Clodwigplatz semtinden yola çıkan kortej, şehrin önemli caddelerinden geçerek akşamüstü tarihi Köln Katedrali yakınlarındaki Mohren Caddesi'ne ulaştı. 

Karnavala katılanlar geçit töreni esnasında yerel şarkılar eşliğinde korteje "Kamelle" şeklinde seslenerek şeker ve çikolata topladı.

Karnavalın en çok eğleneni çocuklar olurken, geçitte izleyicilere çiçek, oyuncak ve tonlarca şekerleme dağıtıldı.

Ülkede yılbaşında yaşanan taciz ve gasp skandalının ardından bu yılki karnaval kutlamalarında yoğun güvenlik önlemi alındı.

Rosenmontag geçidine fırtına önlemi

Meteoroloji Dairesince yapılan açıklamada, yarın zaman zaman saatteki hızı 100 kilometreye ulaşması beklenen fırtına nedeniyle Köln'de 1823 yılından beri düzenlenen dünyaca ünlü Rosenmontag karnaval geçidinin iptal edilip edilmemesi gündeme gelmişti.

Bir araya gelen Köln Karnavalı Organize Komitesi yarın Köln'deki karnaval geçidinin iptal edilmeyeceğini ancak "Ruzica" isimli fırtına nedeniyle koruyucu önlemlerin devreye sokulacağını açıkladı.

Alınan önlemler çerçevesinde geçit töreninde atlı arabalar yok, hafif malzemeden yapılmış dev flama ve figürler geçit esnasında konvoylara dahil edilmedi. 

Köln'de ve diğer Ren şehirlerinde karnaval sürerken Düsseldorf'ta ise bu sabah alınan kararla karnaval geçit töreni hava muhalefeti nedeniyle iptal edildi.


(AA) Mesut Zeyrek

Anahtar Kelimeler: Almanya Karnaval Köln

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4