banner3

12 Temmuz 2020 Pazar

Neonaziler Almanya’da İç Savaş Peşinde

Almanya’da Köprübaşı rüzgarı esti

Almanya’nın Schwelm şehrinde düzenlenen Köprübaşılılar Gecesi’nde 2 bine yakın hemşehri bir araya gelerek hasret giderdi.

21 Mart 2016 Pazartesi 12:02
Almanya’da Köprübaşı rüzgarı esti

İntertürk - Köln

Avrupa Trabzon Köprübaşılılar Kültür, Sosyal ve Dayanışma Derneği’nin “Birlik, Beraberlik ve Dayanışma” adı altında beşincisini düzenlediği gecede adeta Köprübaşı rüzgarı esti.

Almanya’nın Schwelm şehrinde düzenlenen Köprübaşılılar Gecesi’nde 2 bine yakın hemşehri bir araya gelerek hasret giderdi.

Schwelm Eventhalle’de gerçekleşen geceye Avrupa’da yaşayan Köprübaşılılar yoğun ilgi gösterdi. Geceye Almanya’dan ve Türkiye’den konuk olarak çok sayıda davetli katıldı. 

Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Danıştay Başkanlığı Üyesi Cevdet Malkoç, Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Yakup Aydın ve İstanbul Köprübaşılılar Derneği Başkanı Osman Karamehmetoğlu geceye katılarak birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan birer konuşma yaptı.

Ünlü televizyon ve radyo sunucusu Murat Kurt’un sunumuyla gerçekleşen program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Mart ayının içerisinde barındırdığı önemli günlerin vurgulandığı programda Avrupa Trabzon Köprübaşılılar Kültür, Sosyal ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Anaç, gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Programda, geceye katkılarından ötürü başta ana sponsorlardan Eventhalle salonun sahibi İsrafil Erkılıç, ELOCK – Sancak Kilit sahibi Mehmet-Tahsin ve Ahmet Sancak kardeşlere ve Kalafatoğlu Şirketi Sahibi İbrahim Özkan ile diğer sponsorlara ve Güneşera Kültür Derneği Başkanı Mustafa Aydın ve Köprübaşılılar Derneği Kadın Kolları adına Yıldız Aksoy’a da teşekkür plaketi verildi.

Gecede ayrıca aslen Körübaşılı Alanur Süslü’ye, farklı bir meslek dalına Alman Deniz Donanması’nda ilk Türk olarak subay eğitimi aldığından ’2016 Yılı Teşvik ve Başarı Ödülü“, yedi çocuğundan üçü üniversite ve diğer 4 çocuğu da okullarındaki başarılarından ötürü Şükran ve Hüseyin Erdoğan çiftine ‘Yılın Ailesi Ödülü’ verildi. Tören esnasında her yıl pastalarıyla geceye renk katan Hülya Demirci hazırladığı Köprübaşı Pastası birlikte kesilerek konuklara ikram edildi.

Gecenin en duygulu anı hiç şüphesiz birinci kuşağa yapılan özel bir programdı.. Sunucu Murat Kurt birinci kuşağı, 50 yıl önce Almanya’ya gelişinden günümüze kısa anektotlarla aktararak sahneye çağırdı anda salonda duygulu anlar yaşandı. Günün anısına kendilerine gece için özel hazırlanan Köprübaşı atkısı takıldı. Birinci Kuraşk büyüklerle yapılan özel sohbetlerde; böyle bir tabloyu hiç görmediklerini ve hatırlandıkları için Avrupa Köprübaşılılar Derneği yöneticilerine teşekkür ettiler.

“Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Gecesi”nin eğlence bölümünde Karadeniz rüzgarını kemençesiyle estiren genç sanatçıları Anıl ve Azam Yılmaz kardeşleri söyledikleri yöre türküleri hemşehrilerinden büyük alkış aldı. Kemençe üstadı Adem Can’ın eşliğinde Dortmund Trabzon Horon Ekibi de geceye ayrı bir renk kattı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Karadeniz müziğinin otantik ve güçlü sesleri Aşık Süleyman Göksal ve Beşköylü Adem Ekiz salonu adeta coşturdu.

Gecenin finalinde müziğin zirvedeki kraliçesi Karadeniz’in güçlü sesi Nuray Aksoy ile gecenin keyfini çıkaran Köprübaşılılar horon oynayarak oluşturdukları horon kuyruğu salona sığmadı. Gecenin en akılda kalan bölümü ise Nuray Aksoy’ın seslendirdiği “Türkiyem” türküsü salonda hep birlikte söylendi ve türküye bayrak sallayarak tempo tutuldu.

Etkinlik boyunca yöreye mahsus Karadeniz yemeklerinin bulunduğu standlarda uzun kuyrukların oluştuğu gece ilerleyen saatlere kadar devam etti.

(Ercüment Aydın)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4