banner3

15 Temmuz 2020 Çarşamba

Neonaziler Almanya’da İç Savaş Peşinde

Avrasya Efsanesi ödülleri dağıtıldı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de dağıtılan ''Avrasya Efsanesi'' ödüllerine Türkiye'den Prof. Dr. Gazi Yaşargil de layık görüldü

29 Ocak 2016 Cuma 21:41
Avrasya Efsanesi ödülleri dağıtıldı


Bakü – Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de ''Avrasya Efsanesi'' ödülleri dağıtıldı.

Hazar Üniversitesi'nde düzenlenen törene Azerbaycan Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyinkulu Bağırov, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun'un da aralarında bulunduğu büyükelçiler, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, milletvekilleri, bilim insanları ve  sanatçılar katıldı.

Avrasya Akademisi'nin tanıtımının yapıldığı törende Türkiye'den ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Mahmut Gazi Yaşargil'e, Azerbaycan'dan ise besteci ve ressam Prof. Dr. Arif Melikov ve matematikçi Prof. Dr. Hamlet İsahanlı'ya Avrasya Efsanesi ödülü verildi. Prof. Dr. Yaşargil'e ödülünü Bakü Büyükelçisi Coşkun takdim etti.

Avrasya Akademisi daha önce de dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'a ve Azerbaycan asıllı bilim adamı Prof. Dr. Lütfi Zade'ye Avrasya Efsanesi ödülü vermişti.

Bilim adamları İnalcık, Yaşargil, Melikov, Lütfi Zade ve İsahanlı tarafından kurulan Avrasya Akademisi'nin 30 üyesi olacak. Akademiye yeni üye, mevcut üyelerden birini vefatı halinde kabul edilecek ve her üyeye Avrasya Efsanesi ödülü verilecek. Akademi üyeleri, Türk dünyası ve Avrasya'nın oylamayla belirlenecek bilim insanları ve sanatçılarına "İbn-i Sina", "Tusi", "İbn-i Haldun", "Mirze Feteli Ahundzade", ve "Üzeyir Hacıbeyli" madalyaları verecek. 

(AA) Ruslan Rehimov

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4