banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Avrupa'da Ramazan Bayramı coşkusu

Ramazan ayını idrak eden Müslümanlar, tüm dünyada olduğu gibi Avrupa'da da bayram sevincini yaşıyor

05 Temmuz 2016 Salı 09:17
Avrupa'da Ramazan Bayramı coşkusu


İntertürk - Köln

Rahmeti, merhameti, paylaşmayı, kurtuluşu, sabrı ve bereketi içinde barındıran on bir ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayını geride bırakarak; bayrama ulaşmanın sevincini yaşayan Müslümanlar, dünyanın her yanında olduğu gibi Avrupa'da da camilere akın etti.

Tüm Avrupa'da camiler, sabahın erken saatlerinde Müslümanlar ile doldu taştı.

Köln DİTİB Merkez Camii'ndeki bayram vaazını Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Almanya’da Ramazan ayı münasebetiyle görevlendirilen Ahmet Durmuş verdi. Durmuş, vaazında birlik ve beraberlik duygusuna vurgu yaptı. Bayramların kardeşlik, dostluk, sevgi, saygı, muhabbet gibi insani ilişkilerin pekiştirildiği günler olduğunu hatırlatan Durmuş şöyle konuştu: "Ailemizde, mahallemizde, ülkemizde ve yaşadığımız ülkemizde kavga, huzursuzluk, kin ve nefret olmasın. Bile bile kimse kimseye dokunmasın, kanını akıtmasın, canını acıtmasın, kasten kimse kimseyi üzmesin. Biz beraberiz, kardeşiz. İslam hayattır, kardeşlik, barış ve sevgi dinidir.“

Bayram hutbesini okumak için tekbirlerle minbere çıkan Köln DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi Emre Şimşek de, “Hep birlikte Allah'ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın…“ emrine uyarak bir, beraber ve kardeşçe yaşamın mutluluğunu bahşeden Cenabı Hakk’a sonsuz hamd ü senâlar olsun” diyerek hutbesine başladı. İslam dünyasının son yıllarda yaşadığı sıkıntılı sürece hutbesinde değinen Şimşek, „Bir çok İslâm ülkesinde şiddet, terör ve iç savaş hala devam ediyor. Bayramın tadını ve heyecanını hissedemeyen nice anneler evlatları için gözyaşı döküyor. Bayramda ailesine kavuşamayan nice babalar, savaşın ortasında bayramın huzurunu özlüyor. Nice masum yavrular, bayrama hüzünlü ve yıkılmış hayalleriyle giriyor. Bu durum karşısında bizler, dualarımıza kardeşlerimizi de dâhil ederek samimiyetle Rabbimize yalvarıyor ve diyoruz ki; Ey Rabbimiz! Yürekleri yanmış, huzurları çalınmış, yarınları ellerinden alınmış kardeşlerimize aydınlık günler ve gelecekler nasip eyle! Bizlere güç, kuvvet, feraset, basiret, birlik, dirlik ve esenlik ihsan eyle!“ dedi.

Hutbe sonrası eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı yaşayan, gözyaşı döken ve Ramazan Bayramı coşkusunu yaşayamayan Müslümanlar ve tüm İslam âlemi için dua edildi. Kılınan bayram namazının ardından Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, Köln Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Dilek ve Merkez Cami din görevlisi Emre Şimşek vatandaşlarla teker teker bayramlaştı.

Bayramlaşma sonrasında vatandaşlara tatlı ikram edildi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4