banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Dünya Hayali'den ırkçı kafaya ince ders

Dünya Hayali, kendisine hakaret mektubu gönderen yabancı düşmanını mektubundaki imla hatalarıyla vurdu.

20 Mayıs 2016 Cuma 14:26
Dünya Hayali'den ırkçı kafaya ince ders
 

İntertürk - Köln

Almanya'da yabancı olmak herkes için zor. Sıradan bir vatandaş olmanız veya ünlü birisi olmanız durumu değiştirmiyor. Hatta zaman zaman müslüman veya hıristiyan olmanız da farketmiyor. Eğer yabancı iseniz, gözü dönmüş ırkçıların şu veya bu şekilde hedefi oluyotsunuz.

Dünya Hayali (Dunja Hayali) Almanya'nın ünlü televizyon sunucularından. Milyonlarca kişi güne onun moderatörlüğünü yaptığı ZDF'teki Sabah Magazini (Morgen Magazin) programını izleyerek başlıyor. Buraya alnının teriyle gelen, bir çok ödülle mükafatlandırılmış birisi. Hıristiyan bir Iraklı ailenin çocuğu ve kendisi de Katolik. Ancak bu durum yabancı düşmanlarının sürekli hedefinde bir isim olmasını önleyemiyor.

Aldığı tehditlerin haddi hesabı yok. Bunlar içerisinde mahkemeye intikal edenler ve cezai müeyyide ile sonuçlananlar var. Mülteci krizi ve bu konuda D. Hayali'nin açık bir tavır sergilemesi nedeniyle oklar yine ona yönelmiş durumda. Medyada, sosyal medyada ve değişik platformlardaki saldırıların sonu gelmiyor.

Ancak Stern dergisinin sunucunun Facebook sayfasına dayanarak açıkladığı bir olay trajik olduğu kadar komik. Ünlü moderatör, kendisine 'Lawrence von Arabien = Arabistanlı Lavrens' imzası ile bir mektup gönderen ve içerisinde her türlü hakaretin yer aldığı 2 sahifelik mektupta tam 54 imla ve yazım hatası olduğunu açıklamakla yetiniyor. Mektubu ve düzeltme işaretlerini gönderenin açık ismi ve adresi olmadığı için mecburen Facebook sayfasına koyduğunu ifade eden Hayali, bu tavrı ile her fırsatta yabancıların yeterli Almanca bilmediklerini iddia eden çevrelere ince bir mesaj veriyor.

Arabistanlı Lavrens ismiyle nefret mektubu gönderen kişinin mektubun sonuna Merkel için düzenlenen montaj bir kimlik eklemesi dikkat çekti. Kimlikte Almanya 'renkli cumhuriyet' olarak değiştirilirken başbakanın ismi Angela Ayşe Merkel el-Habibi olarak veriliyor. Uydurma kimliğe göre Merkel'in doğum yeri Hamburg Halifeliği ve mesleği 'halk düşmanlığı'.     
Anahtar Kelimeler: Dunja_hayali Zdf

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4