banner3

01 Aralık 2023 Cuma

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Fransa'da Nice camiine onay çıktı

2002 yılından beri verilen hukuk mücadelesi sonunda Fransız Danıştayından Nice Camisine onay çıktı.

02 Temmuz 2016 Cumartesi 00:34
Fransa'da Nice camiine onay çıktı


 

Nice - 2002 yılında inşaat izni tartışmaları ile başlayan ve Müslümanlarla Belediye Başkanı Christian Estrosi'yi karşı karşıya getiren Nice En-Nour Camisinin açılışı için son noktayı Fransız Danıştayı koydu.

Dün Fransız Danıştayının caminin açılması yönünde verdiği karardan sonra bugün de Nice'nin bağlı olduğu Alpes-Maritimes Valiliği, caminin açılması için Nice Belediyesine 24 saat mühlet verdi.

Projesi 2005 yılında çizilen ve inşaat izni sürecinde büyük tartışmaların yaşandığı Nice En-Nour Camisine ibadete açılmasına izin verilirken, Fransız Danıştayı Belediye Başkanı Estrosi'nin itirazını reddederek, "İbadet yerlerinin açılmasını reddetmek, din özgürlüğüne karşı ağır ve hukuk dışı bir davranış" olduğu hükmüne varmıştı.

 

14 yıllık mücadele

2002 yılında şu an Suudi Arabistan Din İşleri Bakanı görevini sürdüren Salih Bin Abdülaziz El Şeyh tarafından satın alınan arsa üzerine Nice En-Nour Camii Derneği tarafından inşa edilen cami, yıllardır süren tartışmaları beraberinde getirdi.

2012 yılında Belediye Başkanı Christian Estrosi, "Ben Belediye Başkanı olduğum sürece bu cami açılmayacak, bunu sağlamak için her türlü yetkimi sonuna kadar kullanacağım" çıkışıyla inşaat iznine karşı çıktı.

 

(AA) Ömer Aydın


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4