banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Köln İbrahim abisini kaybetti

Köln şehrinin tanınan ve renkli simalarından Artvin doğumlu İbrahim Topaslan (75) hayatını kaybetti.

28 Aralık 2016 Çarşamba 19:25
Köln İbrahim abisini kaybetti
 

İntertürk - Köln

Toplumun her kesimi tarafından sevilen, sosyal, kültürel ve siyasi hayatın önemli şahsiyetlerinden olan Köln şehrinin İbrahim abisi, bir kaç yıldır tedavi görüyordu. İbrahim Topaslan 28.12.2016 Çarşamba günü hayatını kaybetti.

Almanya’ya ilk gelen kuşaktan olan İbrahim Toparslan, 12 Şubat 1965 yılında Köln Katedrali’nde bayram namazı kılınmasına vesile oldu. Yarım asırlık hayatında toplumsal çalışmaları ve yaptığı yardımlarla tanınırdı.

1965’te bayram namazını Köln’deki Dom Katedrali’nde kılarak tarihe geçen Artvinli İbrahim Toparslan daha önceki konuşmalarında „50 yıl sonra gelinen duruma sevindiklerini, şimdi ise ne mutlu ki yine bir bayram namazını Köln’de kendi kubbeli ve minareli camimizde kılıyoruz” ifadesini kullanmıştı.

İbrahim Topaslan’ın cenazesi 28.12.2016 Çarşamba günü Köln DİTİB Merkez Camii’nde ikindi namazına müteakiben Din Görevlisi Seyfettin Erkan tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından vasiyeti üzerine Kırşehir’deki aile kabristanlığına defnedilmek üzere son yolculuğuna uğurlandı.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazına DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çocukları ve binlerce seveni katıldı.

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Aşıkoğlu cenaze merasiminde yaptığı konuşmasında „Hepimiz çok üzüntülüyüz, değerli bir büyüğümüzü kaybettik“ dedi. Aşıkoğlu şöyle devam etti: „Köln şehrine geldiklerinde İbrahim Topaslan’ı tanıdığını, DİTİB Merkez Camii’ne ve diğer hayrı hizmetlerde elinden geleni yapan bir abiyi, bir dostu, bir arkadaşı kaybettik. Cenab-ı Hak, geride kalan eşine, çocuklarına, ailesine sabrı cemil ihsan eylesin.“

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4