banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

TAV'dan Tiflis havaalanına yeni pist

TAV Havalimanları, işletmesini üstlendiği Tiflis Havalimanı'ndaki yeni terminalin temelini attı.

27 Haziran 2016 Pazartesi 17:55
TAV'dan Tiflis havaalanına yeni pist
 

TAV Havalimanları, işletmesini üstlendiği Tiflis Havalimanı'ndaki yeni terminalin temelini attı. Temel atma törenine Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Gürcistan Başbakan Yardımcısı Dimitri Kumişvili, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV Georgia Genel Müdürü Mete Erkal, bürokratlar, gazeteciler ve TAV çalışanları katıldı.


TAV Havalimanları, işletmesini üstlendiği Tiflis Havalimanı'ndaki yeni terminalin temelini attı.

TAV Havalimanlarından yapılan açıklamaya göre, temel atma törenine Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Gürcistan Başbakan Yardımcısı Dimitri Kumişvili, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV Georgia Genel Müdürü Mete Erkal, bürokratlar, gazeteciler ve TAV çalışanları katıldı.

Temeli atılan ve 2017 sonunda tamamlanması planlanan yeni terminalle Tiflis Havalimanı yılda yaklaşık 4 milyon yolcuya hizmet verebilecek. 

Toplamda 12 bin metrekare kapalı alana sahip olacak yeni terminal projesi kapsamında pist ve taksi yollarının rehabilitasyonu ve 5 yeni uçak park alanının yapımı da bulunuyor. TAV'ın Tiflis ve Batum havalimanlarını 2027'ye kadar işletme hakkı bulunuyor.

"İlişkilerin ileriye taşınması için çalışıyoruz"

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Tiflis Havalimanı'nın yurt dışındaki ilk yatırımları olarak kendileri için ayrı bir önemi bulunduğunu belirterek, 2005'ten bu yana Tiflis, 2007'den bu yana da Batum Havalimanını işlettikleri bilgisini verdi.

Gürcistan'da şu ana kadar 100 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini aktaran Şener, şu ifadeleri kullandı:

"İşletmeyi devralmamızın ardından önemli bir sinerji yarattık. THY, Tiflis'e uçuş sayısını haftada 3'ten 32'ye çıkardı. Pegasus ve AtlasGlobal Tiflis'e uçmaya başladı. İki ülke arasındaki tarihsel ilişkilerin daha da ileriye taşınması için katkı sunmak üzere çalışıyoruz. Bu anlamda iyi bir ülke temsilciği yaptığımıza inanıyoruz. Sayın Kvirikaşvili tarafından verilen Üstün Hizmet Nişanı'nı almaktan ayrıca onur duydum. Bu ödülü tabii ki çalışkan ve cefakar TAV çalışanları adına alıyorum. Bu nişanın verdiği şevkle Türkiye ve Gürcistan arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin ve karşılıklı işbirliğinin güçlenmesi için çalışmayı sürdüreceğiz."

(AA) Uğur Aslanhan

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4