banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Türk Dizisi Tutkunu Şilili Bakan

8'inci Büyükelçiler Konferansına katılmak üzere Türkiye'ye gelen Şili Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz tam bir Türk Dizisi tutkunu çıktı

14 Ocak 2016 Perşembe 20:23
Türk Dizisi Tutkunu Şilili Bakan


Dizi ve futbol gibi popüler kültür ürünlerinin toplumları birleştirici gücüne vurgu yapan Munoz, kendisinin de Muhteşem Yüzyıl dizisini keyifle takip ettiğini söyledi

Şilili Bakan, kendisinin de eski bir futbolcu olduğunu ve şubattaki Şili ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a maç yapma teklifinde bulunmak istediğini belirtti

Bakan Munoz: "Şilililerin kendilerini Türk karakterleriyle ve Türklere has durumlarla özdeşleştirmeleri inanılmaz"


Ankara - Şili Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz, ülkesinde oldukça popüler olan Türk dizilerinin Türkiye'nin görünürlüğünü artırmak açısından önemli bir faktör olduğuna dikkati çekti. Munoz, kendisinin de Muhteşem Yüzyıl dizisinin takipçisi olduğunu söyledi.

8'inci Büyükelçiler Konferansına katılmak üzere Türkiye'ye gelen Munoz, AA muhabirinin sorularını cevapladı.

Şilili Bakan, büyükelçiler konferansına davet edilmenin ve yurt dışında görev yapan Türk büyükelçilere hitap etmenin kendisi için büyük onur olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin Ortadoğu'da önemli bir aktör olduğunu ifade eden Munoz, gerek AB ile ilişkileri ve yürüttüğü müzakereler gerekse bölgedeki ilişkileri nedeniyle Türkiye'nin mülteci krizi konusunda anahtar konumda olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin Güney Amerika ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmesinin ve bölgedeki görünürlüğünü artırmasının yolu olarak, öncelikle karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Munoz, bu ziyaretinin de ilişkilerin tahkimi ve derinleştirilmesi adına önemli bir adım olduğunu söyledi.

Şili'nin Ankara'da büyükelçilik açan ilk Güney Amerika ülkesi olduğunu hatırlatan Munoz, iki ülkenin hali hazırda güçlü bağlara sahip olduğuna dikkati çekti.

Bakan Munoz, Türk dizilerinin ikili ilişkiler açısından önemli bir fonksiyonu icra ettiğini belirtti.

Türk dizilerinin Şili'de oldukça revaçta olduğunu anlatan Munoz, kendisinin de Muhteşem Yüzyıl'ın izleyicisi olduğunu söyledi. "Şilililerin kendilerini Türk karakterleriyle ve Türklere has durumlarla  özdeşleştirmeleri inanılmaz" diyen Munoz, Binbir Gece dizisindeki "Onur" gibi bazı dizi karakterlerinin Şilili kadınlar arasında çok popüler olduğunu aktardı.

"Şili ve Türk insanı arasında birçok ortak özellik var. Dünyaya bakışları oldukça benzer. Daha sıcaklar, aileye çok düşkünler ve popular kültür ürünlerini tüketiş biçimleri de çok benzer" tespitinde bulunan Munoz, pek çok Türk dizi oyuncusunun Şili sokaklarında yürümeleri halinde hemen tanınacağını, kendilerinden imza isteneceğini söyledi.

Bakan Heraldo Munoz, Türkiye'yi temsil ettiğini söylediği bu kişilerin Şili'ye gelmelerinin Türkiye'nin tanınırlığını artıracağına dikkati çekerek, "Bu dizilerin desteklenmesi iyi bir fikir olabilir" diye konuştu.

"İş adamlarını bir araya getirmek lazım"

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 300 milyon dolar olduğunu kaydeden Munoz, bunun daha da artırılabileceğini söyledi. Küçük de olsa Türkiye'de bir miktar Şili yatırımı olduğu, buna karşılık Türklerin de Şili'de başta enerji alanı olmak üzere dikkate değer ölçüde yatırımı bulunduğunu kaydeden Munoz, "Bunu daha teşvik etmemiz lazım. İş adamlarını bir araya getirmemiz lazım" şeklinde konuştu.

İki ülke ilişkilerinin daha da güçlendirilebileceğini kaydeden Munoz, karşılıklı üst düzey ziyaretlerin artırılması gerektiğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şubat ayında Şili'yi ziyaret etmesinin söz konusunu olduğuna işaret eden Munoz, siyasi ziyaretler yanında iş ziyaretlerinin de artırılması gerektiğini ifade etti.  

Erdoğan'a maç daveti

Heraldo Munoz, Şili'de önemli bir Türk toplumu ve Türkiye'de Şili toplumu bulunmaması nedeniyle karşılıklı yatırımlar, ticaret ve futbol gibi alanların ilişkilerin daha da güçlenebilmesi için köprü olacağına olan inancını dile getirdi. "Mesela, şu anda Türkiye'de top koşturan Şilili futbolcular var ve ben bu nedenle Türk futbol takımlarını biliyorum" diyen Munoz, bunun ilişkileri güçlendireceğini ve iki halkın birbirini daha yakından tanımalarına vesile olacağını söyledi.

Kendisinin de eski bir futbolcu olduğunu ifade eden Munoz, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da futbolla çok ilgilendiğini öğrendim. Onu ilk gördüğümde bu ortak tutkumuzu dile getireceğim ve kendisini maç yapmaya davet edeceğim" dedi.


(AA) Sinan Polat, Meltem Bulur

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4