banner3

02 Haziran 2020 Salı

Neonaziler Almanya’da İç Savaş Peşinde

Türkçe Tabela İşe Yaradı

Alman çiftçilerin en iyi müşterisi Türkler

17 Eylül 2011 Cumartesi 14:44
Türkçe Tabela İşe Yaradı

Özel Haber: Cevdet Albay

Alman çiftçilerin en iyi müşterisi Türkler.

Alman çifti, tarlasına ektiği mahsulün  Türkçe  harflerle yazınca, her geçen yıl Türk müşteri sayısını artırdı.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki bazı Alman çiftçiler tarlada yetiştirdikleri mahsulün en iyi müşterisin Türk tüketiciler olduğunun farkına vardı. Taze Fasulye, Mısır,Çilek ve Ispanak gibi mahsule en çok ilgi gösteren ve tüketen Türkler olması, çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

Münster Yakınlarında çiftçilik yapan Rudolf Müller, her yıl yüzlerce hektar büyüklüğündeki tarlasına ektiği mahsulün büyük bölümünün  Türk aileler tarafından tüketilmekte olduğunu söyledi.

Çiftliğinde büyük ve küçükbaş hayvan yetiştirdiğini,  Türk ailelerin et tüketimine küçümsenmeyecek kadar rağbet gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Türk aileler kış hazırlığı için her gün tarladan Ispanak topluyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Türk müşterisinin kışlık yiyecek tüketimi için hazırlık yaptığına değinen Müller, ” şu sıralar sebze dönemi. taralada taze fasulye, Ispanak ve süt Mısırı bulunuyor. Daha önce hasılat olarak patates ve soğanı çuvallara doldurduk, onlarla birlikte tarladaki sebzeyi tüketmekteyiz. Bize gelen Türk müşterilerimizin adreslerini topladık, hasılat dönemi gelirken hazırladığımız broşürleri adreslerine postalıyoruz.  Türklerin dini bayramlarından biri de Kurban Bayramı. Onların Dini inançlarına göre Kurban kestiklerini bilmeyen yok. Ahırımızda beslenen büyük ya da küçükbaş hayvanlar kurban kesiliyor. Böylece de Türk müşterilerimizin isteklerine cevap vermiş olmamız, onları müşteri olarak kazanmış bulunuyoruz ” dedi.

Son aylarda Almanya’da mutfak masrafının yüzde 3,8 oranında artışı vatandaşı tasarruf yapmaya yöneltti.

Almanya’da maden ocağından emekli olan 55 yağındaki Tarbzonlu  Fehmi Geceyatmaz, kalabalık bir nüfusa sahip olduklarını belirterek, ” kış hazırlıklarımızı şimdiden yapmaya başladık. Patates, soğan, Ispanak ve taze fasulya temel gıda maddelerimizden olduğu için bunlar kış mevsiminde tarladan topladığımız fiyattan 4 ile 5 kat daha pahalı. Bilindiği üzere Alanya bizim geldiğimiz döneminde  değil. Eskiden Mark biriktirme dönemiydi. Artık o devir Avro ( Euro) ile bitti. Ekonomik durumları dikkate almak gerekiyor” dedi.

Geceyatmaz’ın eşi  Dürdane, ” torunlarım Ispanak’ı, dört oğlum ise Taze fasulyezi çok seviyorlar. Bu yiyecekler  arasında en pahalı olanı da taze fasulye oluyor. Şimdikten kış hazırlığımızı da kesemize göre ayarlıyoruz. Almanya çok pahalı oldu” dedi.

Emekli Türk, ihtiyacını çiftliklerde uygun fiyata temin ediyor.

Alman çiftçi Rudolf, çifliğin bir bölümünü Türklere satış için açmış. Çifliğe giden yollar bile neyin nerede olduğunu Türkçe yzaılı tabela ile gösteriyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4