banner3

28 Ekim 2021 Perşembe

Osnabrück İslam Koleji DİTİB’e rakip mi?

Uyum Yasası tanıtıldı

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Andres Nahles Uyum Yasası'nın tanıtılması amacıyla Federal Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

28 Mayıs 2016 Cumartesi 14:19
Uyum Yasası tanıtıldı
 

Berlin - Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere Uyum Yasası'nın tanıtılması amacıyla Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Andres Nahles ile birlikte Federal Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Bakan Maiziere, yasanın toplumun bir arada tutulabilmesi için çok önemli olduğunu, paralel toplumların oluşmasını istemediklerini belirterek, Almanya'da uzun süre kalıp yaşamak isteyen insanların topluma her açıdan uyum sağlaması gerektiğini, bu insanların çoğunun sıkı şekilde çalışarak topluma uyum sağlamak istediğinden de şüphe duymadığını söyledi.

Sığınmacıların başlangıçta bulundukları eyaletlerde oturacaklarını ve ancak 3 yıl sonra istedikleri yerlere yerleşebileceğini ifade eden Maiziere, çalışma izinleri bulunması ve üniversiteye gitmeleri durumunda ise aileleriyle birlikte hemen istedikleri yere gidebileceklerini kaydetti.

Maiziere, uyum kursları için daha fazla bütçe de ayrıldığını, ancak asıl sorunun, eğitmen bulmakta olduğunu da sözlerine ekledi.

Bakan Nahles de kurs yerlerinin sayısının ülke çapında 20 binden 200 bine çıkartılmasının planlandığını ve sığınmacıların istihdam piyasasına daha rahat bir şekilde girebilmesi için çok sayıda bürokratik engelin ortadan kaldırılacağını söyledi.

"Pro Asyl" adlı mülteci örgütünün direktörü Günter Burkhardt ise sığınmacıların belirli bir yerde kalmaya mecbur kılınmasının uyumu kolaylaştıracağı yerde, daha da zorlaştıracağını savunarak yasa tasarısını eleştirdi. 

UYUM YASASI TASARISI

Alman hükümeti tarafından hazırlanan Uyum Yasası tasarısı, sığınmacılar için bazı teşvik önlemlerinin ve istihdam piyasasına girebilme imkanlarının yanı sıra bazı kısıtlamaları da öngörüyor. 

Tasarının en tartışmalı konularından biri, sığınmacıların nerede yerleşeceğine 3 yıl süreyle devletin karar verecek olması. Meslek eğitimi yapan ve iş bulan sığınmacılar bu uygulama dışında kalacak ve aileleri ile birlikte istediği yere gidebilecek. Bu kapsama giren sığınmacıların, haftada en az 15 
saat çalışması gerekiyor.

Almanya'nın kabul ettiği sığınmacılar, yeterli düzeyde Almanca öğrenmeleri ve geçimlerini büyük ölçüde kendilerinin sağlaması durumunda 5 yıl sonra ülkede süresiz oturma izni alabilecek. Bu süre daha önce 3 yıldı. Sığınmacılar yine de Almanca'yı çok iyi konuşmaları ve geçimlerini neredeyse tümüyle kendileri sağlamaları durumunda sınırsız oturma iznini 3 yılda da alabilecek.

Yasa tasarısı, zorunlu uyum kurslarına katılmayan sığınmacılara yönelik yaptırımlar da öngörüyor. Bu yaptırımlar, devlet yardımlarında kesinti yapılmasını da kapsıyor.

Uyum Yasası tasarısının mecliste onaylandıktan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4