banner3

21 Temmuz 2024 Pazar

Krefeld'de Cuma Ezanı izni

İşin tadı iyice kaçmadan

05 Eylül 2023, 11:54
İşin tadı iyice kaçmadan

Son birkaç yıldır sorumsuz siyasetçilerin toplumda ektiği fitne tohumlarının neticesinde yeşerme alanı bulan gurbetçi karşıtlığı içeren davranışlar ne yazık ki bu izin sezonunda da kendisine yer bulabildi. İznini Türkiye’de kullanan birçok kişi kendilerine çok anlamsız gelen bu tür davranışlarla karşılaştılar. İşin teselli veren tarafı bunun henüz fazla yaygın hale gelmemiş olmasıdır.

Siyaset müessesesi, toplumun idaresi ve karşılaştığı meseleleri çözmek için vardır. Fakat bizde ne yazık ki bu toplumun başına mesele çıkarmak ve bununla insanları kutuplaştırmak, bu sayede de menfaat temini şeklinde tecelli etmektedir. Herhangi bir alanda menfaat ihtimali gören siyasetçiler oraya yönelmekte ve ne yazık ki halk arasına nifak sokmaktan çekinmemektedirler.

Yurt dışındaki vatandaşlarımızın Türkiye’nin iç siyasetiyle meşgul olmaları baştan beri tartışılan bir husustur. İnsanlarımızın memleketlerine bağlılıklarının artması, mensubiyet şuurlarının azalmaması ve yaşadıkları ülkelerde gördükleri, edindikleri demokratik tecrübeleri Türkiye’ye aktarmaları için başta seçme ve seçilme hakkı verilmesi gibi haklar uğrunda yıllarca mücadele edilmiştir. Bu mücadele verilirken hiçbir zaman elde edilen hakların menfi sonuçlara alet edilebileceği akla gelmemişti. En çok gündeme gelen konu, insanlarımızın siyasi tercihlerini yaparken gayri kanuni ve Türkiye karşıtı odakların manipülasyonlarına kanıp kanmayacaklarıydı.

Yurt dışındaki insanlarımıza yeterli olmasa da bazı siyasi hakların kullanımı verildi. Bunların başında seçme hakkı gelmektedir. Gerçek anlamda bir seçilme hakkı olmaksızın verilen bu hak ne derece tatminkârdır, bu sorunun cevabını herkes kendisine göre verebilir. Ancak seçme hakkının kullanımının yol açtığı kamplaşmanın ileride de başımızı ağrıtacak karakterde olduğu görülmektedir.

Siyaset, kendisine çok kolay istismar alanları bulan hatta açan yapıda bir müessesedir. Bu minvalde Türkiye ile yakından veya uzaktan ilgilenen vatandaşlarımızın kimi değerlendirmeleri hemencecik büyütülerek kavgaya dönüştürülmek istenmiştir. Bunda yurt dışından bazı vatandaşlarımızın istismara açık beyan ve davranışlarının da payı olmakla birlikte normal bir ülkede siyasete düşen görev bunları istismar suretiyle daha alevlendirmek değil soğukkanlı ve istismardan uzak davranışlarla söndürmektir. Halbuki her kesimden siyasetçi kendi işine gelen olguya mal bulmuş mağribi gibi sarılmış ve fitneye ateşle gitmiştir.

Bir ülkedeki yönetimin her şeyi çok iyi yaptığını söyleyen vatandaşlar gibi her şeyin çok kötü olduğuna inanan kimseler de olabilir. Herkesin kendi zaviyesinden bir kanaat, fikir sahibi olabilmesi ve bunu ifade edebilmesi en temel demokratik haklardandır. Bunların ifadesi birilerinin birilerini linç etmesini, karalamasını, kötülemesini gerektirmez. Hele hele birkaç kişinin söz ve davranışlarının tüm gurbetçileri aynı kefeye koymaya yetmeyeceği açıktır. Bu konuda siyasetçiler kadar ne yazık ki medya da kötü bir rol oynamaktadır. Umarız bu çarpık anlayış fazla sürdürülmeden terk edilir.

Gurbetçilerimiz açısından dikkat edilmesi gereken husus ise; ne yazık ki ülkemizin yaşadıkları ülkelerdeki söz, fikir ve ifade hürriyeti seviyesini hala tutturamadığını; polemik ve demagojinin siyaset diline hâkim olduğunu ve sorumluluk anlayışının henüz tamamıyla yerleşmediğini bilerek hareket etmeleridir. Bunları dikkate almadan atacakları her adım birileri tarafından aykırı veya aşırı olarak değerlendirilecektir. Türkiye gibi ülkelerde iktidarın veya muhalefetin sofrasında meze olmak gayet kolaydır. Yurt dışındaki insanlarımızın bu tuzakları da şimdiye kadar birçok tuzağı boşa çıkardığı gibi boşa çıkaracağına inanıyorum.            

    Yorumlar

YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4