banner3

12 Temmuz 2020 Pazar

Neonaziler Almanya’da İç Savaş Peşinde

Köln'de muhteşem Şeb-i Arus töreni

Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslatının 742'nci yıl dönümü münasebetiyle Köln DİTİB Genel Merkezi‘nde Şeb-i Arus töreni düzenlendi.

23 Aralık 2015 Çarşamba 13:48
Köln'de muhteşem Şeb-i Arus töreni
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Eğitim ve Kültür Merkezi tarafından "Sema ve Tasavvuf Müziği Programı" adıyla düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdiler.

Köln - Özel

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu'nun "Ayin-i Şerif"i eşliğinde düzenlenen sema gösterisi katılımcılar tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Sözleri Mevlana Celaleddin-i Rumi'ye, bestesi Kuçek Derviş Mustafa Dede'ye ait olan "Bayati" makamındaki "Ayin-i Şerif" eşliğinde tavaf eden semazenler bedenleriyle sema ederlerken, kalpleri ve dilleriyle de Allah'ı zikrettiler.

Şeb-i Arus’nun açılış konuşmasını DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Ilıkkan yaptı. Yaşadığımız asırda sevgiye ve merhamete her geçen günden daha fazla ihtiyacın olduğuna işaret eden Ilıkkan; “Hz. Mevlana,  yaşadığı sürece Resulullah rehberliğinde Kur’an’a ulaşan yol Hazret-i Pîr’i tanıyıp anlamak ve izinden yürümekten geçtiğini” söylüyor bizlere. O sebeple Hz. Mevlana’nın felsefesine, Anadolu’nun ruhuna ve onun sevgisine yeniden ihtiyacımız var” dedi.

Mustafa Alp Ataç yönetiminde DİTİB Tasavvuf Müziği Korosu'nun "Tasavvuf Müziği Konseri" de geceye katılanlar tarafından ilgiyle takip edildi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse “Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Hoşgörü İklimi“ konulu bir konferans verdi. Prof. Dr. Özköse, Vuslatının 742. Yıl dönümünü idrak ettiğimiz Mevlana hala aramızda yaşamakta ve etkinliği ile kendini gösterdiğini söyledi. Mevlana’nın hoşgörü kültürünü besleyen hayat felsefesini üç kelime ile özetleyen Özköse konuşmasını şöyle tamamladı: “Hz. Mevlana’nın hamdım, piştim, yandım. Yandığı, piştiği ve ney gibi kendi varlığından boşalıp Hakk’ın varlığıyla dolduğu içindir ki Mevlana böylesine yanmakta ve pişmektedir. Yanmayan nasıl yansın, hissetmeyen nasıl duysun. Aşık olmayan aşkı nasıl öğrensin. Eğri olanın başkasını doğrulttuğu nerede görülmüş. Bu sebeple güneş nasıl her pencereden girerse, Mevlana da iyi kötü seçmeden bütün insanların gönlüne girmiştir.“

Şeb-i Arus töreni neyzen, kudümzen, naathan ve ayinhanlardan oluşan Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu'nun sema gösterisiyle sona ererken, gösteri izleyenleri adeta büyüledi.

Anahtar Kelimeler: şeb-i_arusDitibKöln

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4