banner3

01 Aralık 2023 Cuma

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Batı Şeria'daki gösterilere müdahale

İsrail askerlerinin, Yahudi yerleşim birimleri ve ayrım duvarı karşıtı gösterilere müdahalesinde Filistinliler atılan gazdan etkilendi

15 Temmuz 2016 Cuma 21:11
Batı Şeria'daki gösterilere müdahale
 

Filistin bayrağının yanında Fransa bayrağı da taşıyan eylemciler, terör karşıtı slogan attı

Ramallah - İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen Yahudi yerleşim birimleri ve ayrım duvarı karşıtı gösterilere müdahalesi sonucu onlarca Filistinli atılan gazdan etkilendi.

Filistin Halk Direniş Komiteleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ramallah'ın batısındaki Nalin, Belin ve Nebi Salih ile Nablus'un batısındaki Kefr Kadum beldelerinde Yahudi yerleşim birimleri ve ayrım duvarına karşı düzenlenen gösterilere İsrail askerlerinin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanarak müdahale ettiği, Filistinli gençlerin de askerlere taş ve molotofkokteylleri ile karşılık verdiği belirtildi.

Gösteride onlarca Filistinlinin atılan gaz nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdiği kaydedilen açıklamada, protestocuların ayrıca Filistin bayrağının yanı sıra Fransa bayrağı da taşıdığı ve terör karşıtı slogan attığı ifade edildi.

İsrail yönetimi, güvenlik gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına 2002'de duvar inşa etmeye başlamıştı. Cuma günleri ayrım duvarı ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı düzenlenen gösterilere İsrail askerleri gerçek ve plastik mermi, göz yaşartıcı gaz, sis bombası ve basınçlı atık suyla müdahale ediyor. Filistin'de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası'nın ardından İsrail yönetimi, saldırılara engel olma gerekçesiyle 2002'de ayrım duvarının inşasına başlamıştı.

(AA) Qays Abu Samra, Hacer Başer

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4