banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Neo-Nazilerin Facebook aşkı

Aşırı sağcılar sosyal paylaşım ağlarını propaganda aracı olarak kullanıyorlar.

29 Ağustos 2011 Pazartesi 00:40
Neo-Nazilerin Facebook aşkı

Sosyal paylaşım siteleri nazi, yabancı düşmanı ve anti-semitistlerin irtibat alanı haline geldi. Sosyal ağları kullanan nazi gruplar, Hitler’i kahraman, Almanlarca gerçekleştirilen Yahudi soykırımını ise ‘Holocaust-Yalanı’ olarak lanse etmeye çalışıyorlar. Kapalı ve açık gruplar halinde propaganda faaliyeti sürdüren bu grupların en çok aktif oldukları sosyal paylaşım ağının Facebook olması dikkati çekiyor.

Konuya eğilen uzmanlar zaman zaman Facebook’ta Hitler yanlısı sayfa sayısının yüzleri aştığını, bunlara müdahalede sitenin yeteri kadar hızlı davranmadığını ifade ediyorlar. Stern’in haberine göre bilhassa Almanya’daki gençlik koruma örgütleri durumdan oldukça rahatsız görünüyor.  

Profillerine Adolf Hitler ismi verip onun resmini koyanlar yanında, Rudolf Hess, Goebbels gibi isimleri kullanan, nazi sembollerini yerleştiren bir hayli kişi var ve bunlar Almanya’da yasak olmasına rağmen nazi selamı verdikleri resimleri ve ’Heil Hitler’ gibi sloganları sınırlandırılmaksızın paylaşmaktalar. Irkçıların paylaşımları arasında yabancı, Türk ve Müslüman düşmanı resim, afiş ve videolar da önemli bir yer turuyor.

Nazi ve yabancı düşmanlarına karşı blog oluşturanlar Facebook’un bu tür propaganda çalışmalarına yeteri kadar hızlı reaksiyon göstermemesinden şikayetçi. Facebook yetkilileri ise haberleşme hürriyetini engellemeden ve sansür çağrışımı yapmadan bu türden insanlık karşıtı sayfalara mümkün olan hızlılıkla müdahale etmeye çalıştıklarını ifade ediyorlar.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4