banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Avustralya'da her yıl bir milyon kişi depresyona giriyor

Dr. Tevfik Kahraman: "Bilinen şu ki, bir yıl içinde yaklaşık 1 milyon Avustralyalı depresyona giriyor, 2 milyon kişi de kaygı bozukluğu rahatsızlığı geçiriyor"

11 Nisan 2017 Salı 16:41
Avustralya'da her yıl bir milyon kişi depresyona giriyor
 

Melbourne - Avustralya'da aile hekimliği yapan Tevfik Kahraman, ülkede her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin depresyona girdiğini, 2 milyon kişinin de kaygı bozukluğu yaşadığını söyledi. 

Doktor Kahraman, Avustralya Sağlık Bakanlığının, Dünya Sağlık Örgütünün bu yıl 7 Nisan Dünya Sağlık Günü ana teması olan "depresyon" konusundaki verilerini AA muhabirine değerlendirdi.

Depresyonun Avustralya'da en önemli sağlık sorunlarından biri haline geldiğine dikkati çeken Kahraman, "Bilinen şu ki, bir yıl içinde yaklaşık 1 milyon Avustralyalı depresyona giriyor, 2 milyon kişi de kaygı bozukluğu rahatsızlığı geçiriyor." ifadesini kullandı. 

Kahraman, istatistiklere göre Avustralya'da nüfusun yüzde 49 ila 50'sinin, yaşamlarının bir döneminde depresyonla tanıştığını belirterek, dünyanın gelişmiş ülkelerinden biri olan Avustralya'da bazılarının "aşırı doygunluk" bazılarının da "uyum sorunları ve ekonomik sıkıntılar" nedeniyle depresyona girdiğini vurguladı.

Gelişen teknoloji ve çekirdek aile yapısının ortadan kalkmasıyla insanların içlerine kapandığına ve yalnızlığa sürüklendiğine, bunun da depresyonu tetiklediğine işaret eden Kahraman, "İnsanlar kendi kabuklarına çekildikçe depresyona girme riskleri de yükseliyor." dedi.

Türk vatandaşı İsmail Nas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avustralyalı Türkler arasında da sıklıkla depresyona rastlandığını dile getirdi.

Fahrettin Şafak da Avustralya'daki Türklerin eskiden birbirleriyle daha sıkı ilişki içinde olduğunu, öte yandan son yıllarda bunun yerini yalnızlığın almasıyla depresyon vakalarının arttığını söyledi. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), depresyonda olan kişi sayısının dünya genelinde 322 milyon, Türkiye'de ise 3 milyonun üzerinde olduğunu açıklamıştı.

(AA) Recep Şakar

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4