banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Milli Sporcu Bilgin Defterli: Yalnızlık ve Özlem içimi kemirdi

Almanya'ya 7 yil önce gelen. Frankfurt,Essen,Dortmund ve Köln kentlerinde yaşayan A Milli Bayan Futbol Takım futbolcusu Bilgin Defterli, yaşadığı Köln kentinde yalnızlık nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

15 Eylül 2011 Perşembe 23:57
Milli Sporcu Bilgin Defterli: Yalnızlık ve Özlem içimi kemirdi

Milli Futbolcu : “ Özlemler ve yalnızlık içimi kemirdi “

Özel Haber

Türk futbolunu yurtdışında temsil eden, Bundesliga takımlarından 1. FC Köln Kadın futbol takımında oynayan Bilgin Defterli İçini döktü.

Almanya“ya 7 yil önce gelen. Frankfurt,Essen,Dortmund ve Köln kentlerinde yaşayan A Milli Bayan Futbol Takım futbolcusu Bilgin Defterli, yaşadığı Köln kentinde yalnızlık nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Türk futbolunu yurtdışında temsil eden, Bundesliga takımlarından 1. FC Köln Kadın futbol takımında oynayan Bilgin Defetrli İçini döktü.

Türk futbolunu yurtdışında temsil eden, Bundesliga takımlarından 1. FC Köln Kadın futbol takımında oynayan Bilgin Defetrli İçini döktü.

Almanya’da, ailesinden ayrı yaşayan genç futbolcu ile Köln’ün tanınmış “Venloerstr ” caddesindeki  bir Türk pastanesindeki sohbet sırasında içini döktü.

Geçirdiğimiz Ramazan Bayramı’nı İstanbul’da yaşayan ailesinden ayrı geçiren Defterli, yalnız geçirdiği bayram günlerinin burukluğunu şu ifadelerle dile getirdi.

“ Geçen Ramazan Bayramı’nda  annemi çok özledim. Bayramın ilk günü İçime bir hüzün çöktü. Bu, yakınlarımdan, ailemden ayrı kalmanın burukluğu olmalı. Arkadaşlarım kendi aileleri ile birlikte. Ben ise yalnızlığımda duygulandım. Futbol hayatımda her şeyi yaşadım. Üzülmeyi ,düşmeyi kalkmayı.. Şampiyonluklar futbolun içinde olan herşeyi yaşadım. Gol kraliçesi bile oldum.Çok sevindim ama artık yalnızlığa tahammülüm kalmadı. beni  son zamanlarda yıprattı ve bunu çok hissetmeye başladım. İçimden yavaş yavaş Türkiye’ye dönme istegi geliyor. Yıllardır biriken özlemler ve yalnızlık içimi kemirdi.

Türk futbolunu yurtdışında temsil eden, Bundesliga takımlarından 1. FC Köln Kadın futbol takımında oynayan Bilgin Defterli

Türkiye’ye dönme arzusu bulunan Defterli, 2 yıl sonra Futbol yaşamına, Antrenör olarak devam etmeyi hedeflediğini ancak futboldan kopmayacağını da sözlerine ekledi.

Defterli;  “ ileri bir zamanda Futbolu bırakacağım ama spordan kopmayı hiç düşünmedim. 13 Yaşımdan beri çok büyük hayaller kurdum. Başarılı bir sporcu olacağım diye hep mırıldanırdım. Belki, Almanya’ya gelip bu kadar başarılı olacağımı kimse düşünmedi. Yeri geldi, başaramaz dediler. Yeri geldi, bir kızın futbol ile ne işi var futbol oynuyor dediler. Bu duyduklarıma kulak asmadım ve yılmadım.  Bütün engelleri aşıp çok başarılı bir sporcu olmayı başardım.  Almanya’da oynadığım futbolla   başarılı olduğumu düşünüyorum. Bundesliga’da  gol kraliçesi oldum. Alman basını benden övgüyle söz etti. Bilgin Defterli’yi önceden kimse tanımazdı ama artık herkez tanıyor.  Bu da beni cok mutlu ediyor. Hayalimin sonuna geldim. Bu ayın sonunda  Samsun“da başlayacak olan Antrenörlük kursunu tamamlayarak antrenör olmak istiyorum. O kurs belki benim gelecegim olacak.  Bayan futboluna  katkım devam edecek. Bu arada.kulübümden 3 hafta ayrı kalacağım. Takımımın önemli iki lig maçları  var. Bu arada, Avrupa Kupaları karşılaşmalarımız da var.17 Eylül’de İspanya’ya karşı İstanbul“da,  22 Eylül’de Kazakistan bayan milli takım ile Kazakistan’da  maçımız olacak“

Defterli, Almanya’nın Köln kentinde bulunan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Avrupa Ofisi’nde U15- U17- U19 ve A Milli Takım kadrosuna futbolcu seçme görevini başarı ile sürdüren Defterli, Dünyanın çeşitli kulüplerinde futbol oynayan bayan futbolcular için kamplar düzenlediklerini belirterek, “ önceden yok denecek kadar olan bayan futbolcu sayısı gün geçtikçe dahada çoğalmakta. buda bizim işimizi biraz daha kolaylastırıyor ve sevindiriyor.“ dedi.

Defterli’ye göre; kendisinin  Türkiye’ye dönmesi halinde Avrupa kulüplerinde futbol oynayan genç kızlar açısından  bir dez avantaj olacağını şu sözlerle ifade ediyor.

“Türk milli takıma takviye olarak Avrupa’da futbol oynayan başarılı kızlarımızı milli takıma kazandırıyoruz.  Almanya’da çalışma kampları organize ediyoruz. Aktif olarak takip  de her yıl hazirladığımız bu  kamplardan seçiyoruz.  Bu da, milli takimın geleceği açısından çok önem arzetmekte. Bu konuda Federasyonumuz milli takımımızı güçlendirmek için çok iyi çalışma yapmakta. Avrupa ülkelerinde çok iyi futbol oynayan kızlarımız var. Özellikle de Almanya’da. Almanlar, başarılı futbol oynayan kızlarımızı gözden kaçırmamaktadir .Bu da bizim açımızdan avantajlı olabiliyor. Güçlü takımlarda futbol oynayan yetenekli kızlarımızın gelişmesini sağladığı gibi  ortaya çıkmasında avantaj sağlamakta. Avrupa’dan  ve dünyanın diğer ülkelerinden 20 genç kızımızı milli takıma kazandırdım.“

-”MİLLİ GURUR”-

Milli takımı temsil etme ve milli olma gururunun önemini vurgulayan Defterli,  “Milli olmanın gururunu yaşamak o sıfatı almanın yolu başarıdan geçer. Milli olmak çok farklı bir duygu. Singapur’da oynanan U15 milli takımımız bir maçta dünya ücüncüsü olmanın hayallerini bile göremeyenler bu gün hayallerinde yaşattıkları  gerçeği yaşamaktalar. Almanya’ya ilk geldiğim yıllarda bayan futbolcumuzun sayısı  yok denecek kadar azdı. Geçtiğimiz yıllara oranla bu gün erkek olsun bayan olsun, Türk futbolcusu patlaması görüyoruz. Almanlar, başarılı olan futbolcu kızlarımızı, Türk milli takımda oynamalarını “ açıkca söylemek gerekirse“ istemeyebiliyor. Alman milli takımına girebilmek çok zor. Biz de onları kazanmak için ikna ediyor, milli takımımıza kazandırıyoruz.“

Türkiye’de yetenekli bayan futbolcunun da olduğuna değinen Defterli, alt yapının eksik olmasından kanaklanan bir takım sorunların bulunduğuna dikkati çekerek,

“Alman liglerinde oynayanlar düzenli antrenman yapmakta. 30 yaşıma rağmen ben haftada 6 gün antrenman yapıyorum. Ben de onların daha çok düzenli anrenman yapmalarına dikkat ediyorum.“

Avrupa Kupalarında zor bir gruba düştüklerini ifade eden kaptan Defterli, “ gurubumuzda Almanya ve İspanya gibi çok güçlü takımlar var. Umarım bu guruplar arasından  başarılı çıkarız. Milli takımımız daha çok yurtdışında futbol oynayanlardan oluşmakta. Bu da  bizim avantajımız “

Özel hayatına kısa değinen Defterli, evliliği şu durumda  düşünmediğini belirterek “verecek gönlünün olmadığını vurguladı ve ” benim için evlilik kutsal bir müessese,

“ şıp  sevdim “ olamıyorum. Belki bundan dolayı henüz kimse  benim kapımı calmadı. Bu işler kolay değil. Dışarda tanıdığınla evin içindeki aynı olmayabiliıyor. Ben seversem gözüm kör olur.“ Aşık olma zamanı geçti bundan sonra sadece çok seveceğim. Aşık olunca kişinin yaptığı hatayı göremiyorsun. Gönül işleri çok zor “ diye cevaplandırdı.

Espiri yapmayı ve gümeyi yüzünden eksik etmeyen genç futbolcu , Aşk’ı neye benzetiyorsun, futbol topuna vurmak gibi mi ? sorusuna, “ ben 90 dakika topa vuruyorum. Vurdukça koşuyorum “ diye yanıtladı.

Defterli, hiç unutamadığı Almanya’ya geliş öyküsünü ilk defa yaptığımız sohbette paylaştı. Bu özel durumu söyleşiye dahil etme isteğini kabul etti.

-”ALMANYA’YA GELİŞ  ÖYKÜSÜ”-

İşte o öykü şöyle başlıyor.“ futbola başladığımda dediğim gibi hayallerim vardı. Ben de bir genç kız olarak hayallerimin gerçekleşmesi için Futbol hayatımı Almanya’da geçirmek arzusundaydım. Bundesliga takımlarından FSV Frankfurt kulübü ile temasa geçtim, beni deneme antremanlarına davet ettiler geldim ve bir ay boyunca takımla çalıştım, futbolumu cok beğendiler. Kulüp ile  sözleşme imzaladıktan sonra Türkiye’ye döndüm.

Alman Futbol Federasyonu amatör diye transferime karşı çıktı. FSV Frankfurt ısrar etti. Bu arada ben Almanya vizesine başvurumu yaptım. Yıl,  2003-2004 sezonuydu. İşemlerin tamamlanması 6 ay sürdü.Kulübümden gelen yazıda, vize için konsolosluğa gitmem bildirildi. Gittim ve elimdeki kağıdın üzerinde Almanca yazıyı kapıdaki görevlilere sorduğumda vizemin reddedilmesi dünyamı kararttı. Taksim’de kaldırım taşının üzerine oturdum, hüngür hüngür ağlıyordum. Artık hayallerim yıkılmıştı. Kulağımda slow müzik ve yakıcı bir güneş altında birinin omuzuma dokunarak bir şeyler söylemek istediğini fark ettim. Orta yaşlı bir adam bana; “ben de çok sevdim beni de terk ettiler, yaşın daha çok küçük, elbette biri vardır seni sevecek“ diyerek gülümsetti.

Durumu anlatınca oda gülmeye başladı.“ diye anlatan Defterli, kafa dinlemek için 2 haftalığına Ankara’ya gitti. Döndüğünde ise kapıda bir zarf buldu.

Alman konsolosluğundan gelen bu zarfta, Almanya vizesin çıktığı ve iki resimle birlikte vize bölümüne başvurması yazıyordu. O an Defterli’nin hayallerini tekrar yeşerten mutlu an olmuştu.

Milli takım kaptanı Defterli, 2009 -10 sezonunda Brauweiler Pulheim’le 1. FC Köln takımlarının birleşip 1. FC Köln adını almasından dolayı 2009-10 sezonunda itibaren Bundeslıge 2. Lig takımı 1. FC Köln’de 11 numaralı formayı giyiyor.

Cevdet Albay (Köln- 10 Eylül 2011)  02:30

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4