banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Fransa'da Alman Holigan korkusu

Fransa'da İngiliz ve Rus holiganlar kadar çoğu aşırı sağcı ve nazi Alman holiganlardan korkuluyor

13 Haziran 2016 Pazartesi 21:21
Fransa'da Alman Holigan korkusu
 

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası sadece oynanan futbol, terör tehtidi nedeniyle alınan tedbirlerle değil holiganların çıkardığı olaylarla da konuşuluyor.

İngiltere-Rusya maçı öncesinde, esnasında ve sonrasında bu iki ülkeden holiganların birbirleriyle ve polisle yürüttükleri sokak çatışmaları dikkatler Rus ve İngiliz holiganlara çevirirken Alman holiganların sokaklarda Ukraynalı avına çıkmaları konuyu değişik bir mecraya taşıdı.

Fransız yetkililer şampiyonaya sırf olay çıkarmak için geldikleri tespit edilen Rus holiganları sınır dışı etmeye başladı. Diğer ülkelerden holiganları da benzer akibetin beklediğini ifade eden polis ve savcılık yetkilileri oluşan endişeleri gidermek ve şampiyonanın huzur içerisinde tamamlanması için çırpınıyorlar.

İngiliz ve Rus holiganların neredeyse iki gün süren çatışmaları ön plana çıkarken bazı gözlemciler Alman holiganların unutulmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Alman holiganların daha çok Dresden, Leipzig, Chemnitz, Zwickau gibi bölgelerden geldiği ve iri yapıları, giyimleri, sürekli sarhoş olmaları ve dövmeli vücutları ile normal futbol seyircilerinden kolayca ayırdedilebiliyorlar. Daha önce birbirleri ile kavgalı olan Alman holigan grupların şampiyona nedeniyle buna ara verdikleri de alınan bilgiler arasında.

Bu gruplar Almanya-Ukrayna maçı günü Lille şehrinde barışçıl bir şekilde takımlarını destekleyen Ukraynalılara defalarca saldırdılar. Terör korkusu nedeniyle 90 bin polisin teyakkuzda olduğu Fransa'da Alman holiganların 1998 yılında dünya kupası esnasında yaşananların tekrarından korkuluyor. 1998'de Alman holiganlar bir Fransız polisine saldırarak komaya sokmuşlar ve bu kamuoyunu uzun süre meşgul etmişti.

Alman ve Fransız polisinin işbirliği ile bir çok Alman holiganın Fransa'ya gidişi önlendi ise de yetkililer en az 300 Alman holiganın Fransa'da olduğundan hareket ediyorlar ve bunların çıkaracağı olayların büyük zararlara yol açabileceğini ifade ediyorlar.

Bu arada Rus parlamento ve spor kulüpleri başkan yardımcısı Igor Lebedev'in Fransa'da olay çıkaran holiganlara sahip çıkarak 'iyi yaptılar' yolunda beyanda bulunması tepki çekti.


 
Anahtar Kelimeler: Almanya Euro2016 Holiganlar

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4