banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Paris'te gardiyan eylemine müdahale

Avrupa'nın en büyük hapishanesi olarak bilinen Paris yakınlarındaki Fleury-Merogis cezaevinde gardiyanlar, çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla cezaevi girişini kapattı

11 Nisan 2017 Salı 16:18
Paris'te gardiyan eylemine müdahale
 

Paris - Avrupa'nın en büyük hapishanesi olarak bilinen Paris yakınlarındaki Fleury-Merogis cezaevindeki çalışma koşullarını protesto eden gardiyanlar, cezaevi girişini kapatarak eylem yaptı.

Paris'in 30 kilometre güneyinde bulunan Fleury-Merogis cezaevinde çalışma koşulları, şiddet ve aşırı kalabalık nedeniyle güvenlik endişesi içinde olduklarını belirten 300'den fazla gardiyan, cezaevine giden bulvarı lastik ve paletleri yakarak kapattı.

Akşam başlayan ve gece geç saatlere kadar süren eylemde gardiyanlar, cezaevinde normalin iki katı mahkumun bulunduğunu, çalışan sayısının yetersiz olması sebebiyle de şiddet olaylarının önüne geçilemediğini savundu. Cezaevi çalışanları sendikasının da destek verdiği eylemde gardiyanlar, cumhurbaşkanı adaylarının bölgeye gelerek dertlerini dinlemesi talebinde bulundu.

Polisin göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale ettiği eylemde çok sayıda gardiyanın ve polis memurunun yaralandığı bildirildi. Sendika yetkilileri, cezaevinde bir gardiyana yüzlerce mahkumun düştüğünü, 150 civarında gardiyan eksiğinin bulunduğunu ve son olarak 6 çalışanın mahkumların saldırısına uğradığını belirterek "Bu saldırı bardağı taşıran son damla oldu. Fleury-Merogis'teki durum artık tahammül edilemez seviyede." ifadelerini kullandı.

Gece geç saatlere kadar devam eden eylem, bugün şehir merkezinde "unutulmuşların cumhuriyeti" isimli protesto yürüyüşü ve öğleden sonra sendika yetkililerinin Cezaevleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşme sözü verilmesi ile sona erdi.

(AA) Ömer Aydın

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4