banner3

21 Nisan 2024 Pazar

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Hollanda'da Suriyeli mülteci çocuktan büyük başarı

Hollanda'ya 2,5 yıl önce iltica eden Suriyeli Alsamawi ailesinin en büyük oğlu Muhammed Marwan Alsamawi, ilkokul son sınıfta seviye tespit sınavından tam puan alarak büyük bir başarı elde etti

14 Mayıs 2017 Pazar 14:05
Hollanda'da Suriyeli mülteci çocuktan büyük başarı
 

Marwan:  "Hedefim ileride cerrah olmak"

Baba Alsamawi: "Oğlumla gurur duyuyorum. Kendimi sanki hayatımda bir hedefe ulaşmış gibi hissediyorum"


Lahey - Hollanda'ya 2,5 yıl önce iltica eden Suriyeli Alsamawi ailesinin en büyük oğlu Muhammed Marwan Alsamawi, ilkokul son sınıfta seviye tespit sınavından tam puan alarak büyük bir başarı elde etti.

Eğitim gördüğü CBS De Spiegel okulunda Test Geliştirme Merkezinin (CITO) hazırladığı seviye tespit sınavında tam puan alan iki kişiden biri olan 12 yaşındaki Marwan, aldığı puanla ortaöğretim programında yer alan Üniversite Öncesi Hazırlık Eğitimine (VWO) gitmeye hak kazandı.

Marwan, yaptığı açıklamada, elde ettiği başarı nedeniyle çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Uzun süredir ulaşmak istediğim bir başarıydı. Suriye'de olduğum zamanlar da hep zirvede olmak isterdim. Şimdi bunu başardım." dedi.

Boş zamanlarında futbol oynamak yerine derslerine çalıştığını aktaran Marwan, "Yüksek puan alacağımı bekliyordum ama tam puan alacağımı tahmin etmiyordum. Gönlümde hep Üniversite Öncesi Hazırlık Okuluna gitmek yatıyordu ama geçen sene girdiğim sınavdaki puanım yeterli değildi. Şimdi aldığım tam puanla istediğim okula gidebilirim." ifadesini kullandı.

İnsanlara yardım etmeyi çok sevdiğini vurgulayan Marwan, "Hedefim ileride cerrah olmak." diye konuştu.  

"Oğlumla gurur duyuyorum"

Marwan'ın babası Muhammed Ala Alsamawi, "Oğlumla gurur duyuyorum. Kendimi sanki hayatımda bir hedefe ulaşmış gibi hissediyorum." dedi.

Suriye'de savaş sonrası hayatlarının alt üst olduğunu ve çok zor günler geçirdiklerini söyleyen baba Alsamawi, "Suriye'de hayatımız tehlikeye girdiği için oradan ayrılmak zorunda kaldık. Öncelikli hedefim kendimi ve ailemin hayatını kurtarmak ve onlara iyi bir gelecek için garanti sağlayabilmekti. Bu yüzden Hollanda'ya iltica başvurusunda bulundum. Bu başka bir ülke de olabilirdi ama Suriye'de bir Hollanda firmasında çalıştığım için bu ülkeyi seçtim." ifadesini kullandı.

Marwan'ın talebi üzerine sınava hazırlanmasında yardımcı olan pedagoji uzmanı Naoual Akkari, "Marwan'ı ilk gördüğümde hırslı biri olduğunu hemen fark ettim. Marwan, hedefi olan ve buna ulaşmak için elinden gelen her türlü gayreti gösteren bir kişiliğe sahip. Marwan'a yardımcı olmak için bir araya geldiğimizde aslında yardıma hiç gerek olmadığını gördüm." diye konuştu. 

Marwan'a daha çok manevi destek vererek yardımcı olduğunu aktaran Akkari, "Marwan, gösterdiği başarı ile herkese örnek olacak bir çocuk." dedi. 

(AA) Abdullah Aşıran


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4