banner3

01 Aralık 2023 Cuma

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

İngiliz Tarihçiye Şarlman Ödülü

İngiliz tarihçi Timothy Garton Ash'e Uluslararası Şarlman Ödülü verildi

26 Mayıs 2017 Cuma 15:56
İngiliz Tarihçiye Şarlman Ödülü
 

Berlin (AA) - Avrupa'nın en eski ödüllerinden olan Uluslararası Şarlman Ödülü (Karlspreis) bu yıl İngiliz tarihçi Timothy Garton Ash'e verildi.

Almanya'nın Aachen kentinde düzenlenen ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, AB'den ayrıldıktan sonra da İngiltere ile ilişkilerin çok sıkı olacağını belirterek, "Komşu olarak ve her zaman sıkı ilişkiler içinde kalacağız." dedi.

AB içinde yer almasa bile İngiltere'nin her zaman "Avrupa fikrinin" bir parçası kalacağını ifade eden Steinmeier, tarihçi Ash'i de bu fikrin tutkulu bir savunucusu olarak takdir ettiğini söyledi.

Ash de teşekkür konuşmasında, Almanya ile Fransa'nın Avrupa'nın daha da ileriye gitmesinde birlikte hareket etmeleri gerektiğini savunarak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa yanlısı bir kişi olarak bu konuda önemli katkıları olabileceğini vurguladı.

Almanya'nın, yeniden birleşme ile ikinci bir fırsat yakaladığını ve bunu çok iyi bir şekilde değerlendirdiğini ifade eden Ash, böylece Avrupa'nın önemli bir parçası haline geldiğini kaydetti.

Uluslararası Şarlman Ödülü

Adını 742-814 yılları arasında yaşayan ve Batı Avrupa’nın Hristiyanlaşmasında büyük rol oynayan Kutsal Roma İmparatoru Şarlman’dan alan ödül, ünlü kralın mezarının bulunduğu Aachen kentinde oluşturulan ödül komitesi tarafından 1950 yılından bu yana düzenli olarak, "Avrupa’nın yeniden birleşmesine ve Avrupa değerlerinin, demokrasi ve insan haklarının korunup yayılmasına" katkıda bulunan kişilere veriliyor. 

Uluslararası Şarlman Ödülü’ne daha önce layık görülenler arasında eski ABD Başkanı Bill Clinton, Papa 2. Johannes Paulus, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, eski AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de bulunuyor.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4