banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Eğitim Ataşeleri Berlin'de toplandı

Berlin'deki toplantıya Almanya’daki başkonsoloslarda görev yapan eğitim ataşeleri katıldı

11 Şubat 2018 Pazar 20:53
Eğitim Ataşeleri Berlin'de toplandı
 


BERLİN - Almanya'nın başkenti Berlin'de Türk Eğitim Ataşeleri toplantısı yapıldı.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği'nde düzenlenen ve başkanlığını Türkiye’nin Berlin Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız'ın yaptığı toplantıya Almanya’daki başkonsoloslarda görev yapan eğitim ataşeleri katıldı.

Yıldız, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantının amacının Almanya'daki Türkçe ve Türk kültürü eğitiminin yanında ülkede yaşayan Türk çocuklarının okul başarılarını artırmaya yönelik istişarelerde bulunmak olduğunu söyledi.

Ataşelerin Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ile de bir araya geldiğini anlatan Yıldız, toplantının başka bir gündeminin de son derece önemli olan Türkiye ve Almanya arasında teknik seviyede iki yılda bir yapılan karma eğitim uzmanları toplantısı olduğunu kaydetti.

Toplantının bu yıl Berlin’de yapılacağını ancak henüz bir toplantı tarihinin belli olmadığını belirten Yıldız, “Biz o toplantıdan önce iki ülke arasındaki bütün eğitim konularını masaya yatırarak bir hazırlık yapacağız. Oluşturacak raporu Milli Eğitim Bakanlığımıza sunacağız." dedi.

Bazı konularda sıkıntılar var

Almanya’da  okul yaşındaki çocuklarının sayısının 600 bin civarında olduğuna işaret eden Yıldız, "Bu çocukların hem Türkçe öğretimi ve ana dillerini unutmamaları konusunda hem de bilenlerin daha da geliştirmeleri, akademik seviyede bu dili kullanmaları ve çok dilli yetişmeleri konusunda bazı sıkıntılar var. Bu eyaletten eyalete değişiyor. Bakanlığımızın göndermiş olduğu Türkçe ve Türk kültürü öğretmenleri var. Onların kendi bölgelerindeki çalışma esaslarına ilişkin bazı sıkıntılar var. Bunları da ele alacağız." şeklinde konuştu.

Türk öğrencilerinin akademik başarılarını artırmak için Berlin'de Yunus Emre Kültür Merkezi ile pilot proje başlatıldığını aktaran Yıldız, burada ev ödevlerine takviye dersi şeklinde bir projenin geliştirildiğini, diğer eyaletlerde de buna benzer projelerin yapılması konusunda istişarede bulunulacağını kaydetti.

Yıldız, milli günlerin Almanya’da koordine edilerek daha düzenli ve daha etkili şekilde vatandaşların katkısını alarak yapılmasının yollarını görüşeceklerini aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığının Almanya’da ataşeliklerin atanmasına hız kazandırdığını ve hemen hemen tüm ataşeliklere görevlendirme yapıldığını ifade eden Yıldız, “Bu önemli bir ihtiyaçtı. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın bu yönde bir talebi vardı. Milli Eğitim Bakanlığımız da bu talebi gördü." dedi.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4