banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Merkel: Dünyanın en güçlüsü ama zorda

Angela Merkel’e eleştiri yağmuru sürüyor

28 Ağustos 2011 Pazar 14:15
Merkel: Dünyanın en güçlüsü ama zorda

ABD'nin ünlü ekonomi dergisi Forbes’ın her yıl yayınladığı “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını“ listesinin zirvesinde bu yıl Almanya Başbakanı Angela Merkel yer aldı. Bu yılın listesinde zirveye yerleşen Almanya Başbakanı Merkel’ın geçen yıl birinciliği kaptırdığı ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama ise sekizinci sıraya geriledi. Merkel 2006-2009 yılları arasında da art arda Forbes dergisinin yayınladığı listenin ilk sırasında yer almıştı.

Forbes’ın Dünyanın En Güçlü Kadınları Listesi, siyaset, ekonomi ve sosyal konularda büyük etki yaratan, farklı meslek grupları ya da statüdeki kadınlardan oluşuyor. 

Merkel’in dünyanın en güçlü kadını seçilmesi yurt içinde eleştirilerden korunmasına yetmiyor. Yaşanan ekonomik krizde olan Euro Bölgesi ülkelerinin kurtarılması için izlediği siyaset ve dış politikadaki tutumu nedeniyle eleştirilerin hedefi oluyor. Muhalefetin eleştiri yağmuru devam ederken Merkel’i eleştirenler arasına eski Başbakan Helmut Kohl’un da katılması dikkat çekti. Internationale Politik adlı dergiye verdiği mülakatta, “hükümetin siyasi pusulasını kaybettiğini” belirten Kohl, hükümetin siyasi çizgisi ile bir çok şeyi riske attığını savunarak, artık Almanya'nın ne içte ne de dışta büyük bir ülke olmadığını ifade etti.

Kohl, dolaylı olarak Merkel'i yönetim iradesine sahip olmamakla suçladı. Hrıstiyan Demokrat politikacı, NATO'nun Libya'ya yönelik operasyonuna ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada, Almanya'nın çekimser kalmasını ve Almanya ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkilerde gerileme yaşanmasını eleştiren Kohl, Merkel’i yönetim gücüne sahip olmamakla itham etti.  

Eleştiri cephesinde yer alan Alman Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz ve Sosyal Demokrat Parti milletvekili Hans-Ulrich Klose, birlikte kaleme aldıkları ve “Internationale Politik” adlı dergide yayınlanan makalelerinde, hükümetin dış politikasını eleştirerek, Batılı değerlerden uzaklaşıldığını savundular. Polenz ve Klose, Almanya'nın, NATO'nun Libya'ya yönelik operasyonuna Almanya'nın katılmamasını bir hata olarak değerlendiriyorlar.

SPD’nin Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Rolf Mützenich ise, hükümetin Libya'ya operasyon konusunda çekimser kalmasının yanı sıra bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını reddetmesinin, hükümetin Almanya'nın ortağı olan ülkelerden farklı bir siyasi çizgide olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Eleştiri korosuna katılan Yeşiller Partisi de Kohl'ün eleştirilerinin, Merkel'in başbakanlığı döneminin sona ermekte olduğunun bir işareti olduğunu ileri sürdü.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4