banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Başkonsolos Karartı’dan Kabasakal ailesine taziye ziyareti

Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Almanya’nın Frankfurt kentinde, polis şiddeti nedeniyle öldüğü iddia edilen Savaş Kabasakal’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

16 Haziran 2017 Cuma 17:50
Başkonsolos Karartı’dan Kabasakal ailesine taziye ziyareti
 

Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Karartı: "Savcılığın açtığı soruşturma bizzat ölüme sebep verebilecek adam yaralama şüphesiyle açılmış bir soruşturma. Bu suçlamalar da polislere yönelik"

Frankfurt - Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Almanya’nın Frankfurt kentinde, polis şiddeti nedeniyle öldüğü iddia edilen Savaş Kabasakal’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Başkonsolos Karartı’nın taziyelerini Kabasakal’ın ağabeyi Mustafa Kabasakal, eşi Ayşe Kabasakal, maktulun kız kardeşleri ve yakınları kabul etti.

Burada açıklamalarda bulunan Karartı, konuya ilişkin savcılıktan bilgi talebinde bulunduklarını belirterek, bu meseleye önem verdiklerini ve konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Savaş Kabasakal’ın çok da açık ve net olmayan bir sebepten dolayı hayatını kaybetmesinin bu ölümü daha da üzüntülü ve acı verici bir hale getirdiğini belirten Karartı, "Zaten bu şüphenin yalnızca bizlerde olmadığı savcılığın da açtığı soruşturmadan belli. Savcılığın açtığı soruşturma bizzat ölüme sebep verebilecek adam yaralama şüphesiyle açılmış bir soruşturma. Bu suçlamalar da polislere yönelik. Dolayısıyla haksız yere bir şüphe içerisinde değiliz." dedi.

"Polis kardeşime 'Elini çek seni öldürürüm' dedi"

Mustafa Kabasakal ise cenazeyi geçen hafta çarşamba günü Sivas'ın Gemerek ilçesine bağlı Sızır beldesinde defnedildiğini ifade etti.

Almanya’da ölüm nedeniyle ilgili detaylı otopsi sonuçlarının yaklaşık 3 hafta sonra belli olacağını dile getiren Kabasakal, cenazeyi teslim alırken kendilerine ön otopsi sonucunda ölüm nedeninin kalp krizi olarak söylendiğini kaydetti. 

Kardeşinin polis şiddeti sonucu öldüğünü savunan Kabasakal, “Kendim dışarda pencerenden sesleri duydum. Polis kardeşime ‘Elini çek seni öldürürüm’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Kabasakal ayrıca kardeşinin eşi Ayşe Kabasakal’ın da olay günü polis şiddetine maruz kaldığını ve hastaneden darp raporu aldıklarını sözlerine ekledi. 

Olay

Frankfurt Höchst'te 1 Haziran’da Savaş Kabasakal, boşaltma kararı nedeniyle evine gelen polislerin müdahalesi sonrası hayatını kaybetmişti. Olay sırasında evde olan Hakan Kabasakal, polislerin ağabeyini döverek öldürdüğünü öne sürmüştü.

Frankfurt polisi ise yaptığı yazılı açıklamada, savcılığın olaya ilişkin soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Daha sonra soruşturmayı Hessen Kriminal Dairesinin üstlendiği bildirildi.

(AA) Abdulselam Durdak

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4