banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Somalili mültecilerin su çilesi

Etiyopya'nın Harar kentine 20 kilometre uzaklıktaki Erar kampında barınan Somalili mülteciler, yetersiz su kaynakları nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor.

28 Haziran 2016 Salı 00:05
Somalili mültecilerin su çilesi
 

Etiyopya'nın Harar kentindeki Erar kampında barınan ve su sıkıntısı yaşayan Somalili mülteciler, su için günde yaklaşık 20 kilometre yol katediyor

Kampta kalan Fatma Ahmet: "Eşekleri olan aileler şanslı, onlar yaklaşık 2 saat yol yaptıktan sonra kuyudan çekilen suları hayvanları yardımıyla kampa getiriyorlar. Kimi aileler ise yürüyerek taşımak zorunda kalıyor"


Addis Ababa -  Etiyopya'nın Harar kentine 20 kilometre uzaklıktaki Erar kampında barınan Somalili mülteciler, yetersiz su kaynakları nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor.

Somalili mülteciler, her gün yaşadıkları kamplarından kilometrelerce yol katederek Harar kenti yakınlarındaki su kuyularına geliyor.

Mülteciler, kuyulardan çekilen suları bidonlara doldurup beden güçleriyle veya eşeklerin sırtında barındıkları bezden çadırlarına götürüyor.

Su için günde yaklaşık 20 kilometre yol kateden mülteciler, bu sorunlarının çözülmesini bekliyor.

Kampta uzun süredir barınan 45 yaşındaki Fatma Ahmed, su için saatlerce yol gitmekten başka çareleri olmadığını söyledi.

Kampta 4 bin kişinin yaşadığını anlatan Ahmed, "Her sabah genç yaşlı demeden yollara düşüyoruz. Eşekleri olan aileler şanslı, onlar yaklaşık 2 saat yol yaptıktan sonra kuyudan çekilen suları hayvanları yardımıyla kampa getiriyorlar. Kimi aileler ise yürüyerek taşımak zorunda kalıyor." dedi.

"Su herkes gibi bizim için de çok önemli." diyen Ahmed, "Kampta bine yakın çocuk var. Suyun olmayışından dolayı zaman zaman salgın hastalıklar da yaşanıyor. Buradan su sorunumuzun çözülmesi için hayırseverlere sesleniyorum. Bizi su çilesinden kurtarın. Kamp içinde hastalık ve yaşlılık yüzünden gidemeyenlerin sularını ise her gün farklı kişiler getiriyor." diye konuştu.

Somalili mültecilerden 22 yaşındaki Fetiye Yasin de hayatlarının su taşımakla geçtiğini anlattı.

Kardeşleri  ve ailesi için sabahın erken saatlerinde yola çıktığını anlatan Yasin, "Bu kampta yaklaşık 5 yıldır kalıyorum. Su olmadığı için mecburen, Harar kentine yakın su kuyularına gidiyoruz. Zaman zaman 2 saati buluyor. Maddi imkanlarımız olmadığı için yaya olarak ya da eşek sırtında suları çadırlarımıza taşıyoruz. Zor olsa da buna mecburuz." ifadesini kullandı.

(AA) Cem Genco

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4