banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Gabriel, Türk kökenli iş adamlarıyla buluştu

Gabriel: "Biz, Türkiye'deki ve Türk hükümeti ile Alman hükümeti arasındaki ihtilafların ilişkilerimizi hiçbir şekilde olumsuz etkilememesi için elimizden geleni yapmalıyız."

21 Mart 2017 Salı 16:30
Gabriel, Türk kökenli iş adamlarıyla buluştu
 

Berlin - Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türk ve Alman hükümetleri arasındaki ihtilafların, Almanya'daki ortak yaşama yansımaması gerektiğini söyledi.

Gabriel, Dışişleri Bakanlığının konuk evi Villa Borsig'de Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. Yaklaşık 20 Türk kökenli iş adamının katıldığı toplantıda Uyum, Göç, Mültecilerden sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz da hazır bulundu.

Bakan Gabriel, toplantıdan önce yaptığı açıklamada, toplantıya Almanya, Türkiye veya her iki ülkede aktif faaliyet gösteren iş adamlarını davet ettiğini söyledi. Ekonomi Bakanlığı döneminde de bu iş adamlarıyla görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Gabriel, bu toplantıların devam etmesinin önemine işaret etti.

 Son zamanlarda yaşanan sorunlara dikkati çeken Gabriel, "Almanya ile Türkiye veya Avrupa ile Türkiye arasındaki güncel ihtilafların, Almanya'daki Türk halkı ile Almanlar arasında veya ülkedeki Türk toplumu üzerinde olumsuz etkiye yol açacağı endişesini taşıyorum. Kesinlikle bunun önüne geçmeliyiz. Biz, birbirimize aitiz. Biz, bir ülkeyiz. Türkiye'den gelenler veya onların çocukları, bu ülkenin kalkınması için çok şey yaptı." diye konuştu.

Almanya'daki Türklerin ülkenin refah düzeyinin artmasına katkıda bulunduklarını ifade eden Sigmar Gabriel, "Biz, Türkiye'deki ve Türk hükümeti ile Alman hükümeti arasındaki ihtilafların ilişkilerimizi hiçbir şekilde olumsuz etkilememesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bu, bizim ortak ülkemiz. Muhataplarımın da bunu böyle gördüklerinden eminim." değerlendirmesini yaptı.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4