banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Merkel döner işini sevdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grubu’na bağlı Orta Ölçekli İşletmeler Birliği’nin başkent Berlin'deki geleneksel yaz şenliğine katıldı

06 Temmuz 2016 Çarşamba 13:56
Merkel döner işini sevdi
 

Katıldığı şenlikte kestiği dönerden tadan Merkel, çalışanların özçekim taleplerini geri çevirmedi

Berlin – Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaz şenliğinde döner tezgahının başına geçerek döner kesti.

Merkel, lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grubu’na bağlı Orta Ölçekli İşletmeler Birliği’nin başkent Berlin'deki geleneksel yaz şenliğine katıldı.

Bazı şirketlerin stantlarını ziyaret eden Merkel, bir döner şirketinin standında döner tezgahının başına geçti.

Daha sonra stant çalışanından kendisine bir tabak hazırlanmasını isteyen Merkel, kestiği dönerin yanı sıra salatayı tattı.

Merkel, stant çalışanlarının özçekim ricasını kırmayarak fotoğraf çektirdi.

Gazetecilerin sorularını cevaplamayan Merkel, programda yaptığı konuşmada, bir taraftan küreselleşmenin hız kazandığını, diğer taraftan da bu değişime ayak uydurma konusunda endişe taşıyan  insanların bulunduğunu ifade etti.

İngiltere'nin, Avrupa Birliği’nden ayrılmasına (Brexit) ilişkin yapılan referandum sonucuna da değinen Merkel, Avrupa Birliği'nde yeni sözleşmelere ilişkin teorik tartışmaların yapılmamasını istedi.

"Kendi ev ödevlerimizi yapmamız lazım." diyen Merkel, insanların, ekonominin büyümesinin sağlanmasını ve istihdamın artırılmasını beklediğini kaydetti.

Geleceği daha fazla düşünmek gerektiğini vurgulayan Merkel, "Dünya uyumuyor. Dünya değişmekte. Başka ülkeler de refah içinde yaşamak istiyor. Bundan dolayı daha da hızlanmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Diğer ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarının avantajlarını anlatan Merkel, bu anlaşmaların ihracat fırsatlarını artırabileceğine işaret ederek bunlara karşı çıkılmamasını talep etti.

Merkel, iş adamlarına, gençlere meslek eğitim imkanı vermeleri ve sığınmacılara yardım etmeleri çağrısında bulundu.

Döner şirketinin sahibi Hanifi Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yıllardır bu şenlikte yer aldığını ve stant açtığını belirterek, Merkel'in de şenliğe katıldığında her seferinde döner standına uğradığını ve dönerden tattığını söyledi.

Merkel ile bazen kısa sohbet imkanı bulduğunu anlatan Aydın, "Dönerin hangi etten yapıldığını zaman zaman soruyor. Çok hoşuna gittiğini ifade ediyor. Döneri severek yediğini anlatıyor." dedi.

Bir ülkenin başbakanının ürün hakkında böyle şeyleri söylemesinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Aydın, şenliğe katılmayı döner piyasasının bir imaj çalışması olarak gördüğünü, bunu tüm meslektaşları adına dile getirdiğini belirtti.

(AA) Erbil Başay

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4