banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Rus halkı kemer sıkıyor

Rusya'da yapılan bir araştırma, halkın giderlerini kısmaya devam ettiğini ortaya koydu. Rus halkının harcamaları son 5 yılın dibinde

14 Mayıs 2017 Pazar 14:55
Rus halkı kemer sıkıyor
 

Moskova – Rusya’da yapılan bir araştırmaya göre, Rus halkının harcamaları son beş yılın en düşük seviyesine geriledi.

Moskova merkezli araştırma şirketi Romir tarafından yayınlanan “Tüketim donması” adlı rapora göre, Rus halkının günlük harcama miktarı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 6,5 azaldı.

Yıllık bazda ise harcamaların yüzde 4,9 gerilediğinin belirtildiği araştırmada, enflasyondan arındırılmış reel harcamaların ise yıllık bazda yüzde 9 azaldığı, söz konusu seviyenin son 5 yılın en düşük oranı olduğu kaydedildi.

Araştırmada, ülkedeki tüm gelir sınıflarında giderlerin azaldığı ifade edilirken, dar gelirli vatandaşların ise yüzde 11,7’lik düşüşle nisan ayında harcamalarını en çok kısan kesim olduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca, 2015 yılında başlayan ekonomik kriz döneminde dahi harcamalardaki kısıntının yıllık bazda yüzde 5,8 seviyesinde kaldığına vurgu yapıldı.

Rusya Devlet İstatistik Kurumu (Rosstat) verilerine göre ülkede reel gelirler mart ayında yıllık bazda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 azalmıştı.

(AA) Emre Gürkan Abay


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4