banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

"Türk girişimciler, Alman ekonomisinin önemli bir parçası"

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Zypries: "Yakın Türk-Alman dostluğunu ve ekonomik ilişkileri korumayı istiyoruz"

10 Nisan 2017 Pazartesi 17:41
 

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Zypries: "100 binden fazla Türk girişimci Almanya'da 50'den fazla farklı endüstride 500 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Onlar ekonomimizin önemli bir parçasıdır"

Frankfurt - Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Brigitte Zypries, Türk girişimcilerin Alman ekonomisinin önemli bir parçası olduğunu belirterek, "100 binden fazla Türk girişimci Almanya'da 50'den fazla farklı endüstride 500 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Onlar ekonomimizin önemli bir parçasıdır.” ifadesini kullandı.

Bakan Zypries, bugün Berlin’de Türkiye kökenli orta ölçekli şirketlerin canlı tutulmasına yönelik gerçekleştirilecek bir panel öncesinde yaptığı yazılı açıklamada, Türk girişimcilerin Almanya’nın ekonomik büyümesine sağladıkları katkının farkında olduklarını dile getirdi. 

Almanya'daki Türkiye kökenli girişimcilerin, Türkiye'den gelen göçle ilgili bir başarı hikayesi olduğunu dile getiren Zypries, "Yenilikçi "start-up"ları, zanaat ve hizmet sektörlerindeki başarılı şirketleri, onları entegrasyon için bir model yapıyor. 100 binden fazla Türk girişimci Almanya'da 50'den fazla farklı endüstride 500 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Onlar ekonomimizin önemli bir parçasıdır. Buna işaret etmemiz lazım." değerlendirmesinde bulundu. 

Yakın Türk-Alman dostluğunu ve ekonomik ilişkileri korumayı istediklerini aktaran Zypries, bunun için Türkiye'de özellikle hukuki durumun önemli olduğunu çünkü devlette keyfi davranışın yatırım için zehir anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan bakanlık açıklamasında, Türkiye kökenli şirketlerin ülkedeki mültecilerin meslek eğitimi almaları ve istihdam edilmesinde ortalamanın üzerinde özveri gösterdiği ifade edilerek, söz konusu şirketlerin başarı konseptinin çoğu zaman iki farklı kültüre gösterdikleri anlayış olduğuna işaret edildi.

Açıklamada ayrıca, Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneğinin (ATİAD) rakamlarına göre Almanya'daki Türk girişimcilerin Almanya'nın gayri safi milli hasılasına yaklaşık 50 milyar avro katkıda bulunduğu bildirildi. 

Söz konusu panele Bakan Zypries'in yanı sıra Türkiye kökenli girişimciler de katılacak. 

(AA) Abdulselam Durdak

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4