banner3

21 Nisan 2024 Pazar

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

AB'den Türkiye’deki sığınmacılara 110 milyon avro

Avrupa Birliği, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği fonun 110 milyon avroluk kısmını serbest bıraktı.

19 Nisan 2016 Salı 15:50
AB'den Türkiye’deki sığınmacılara 110 milyon avro
 

Brüksel - Avrupa Birliği, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği fonun 110 milyon avroluk kısmını serbest bıraktı.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, serbest bırakılan 110 milyon avronun 60 milyon avrosu Türkiye ile AB arasında varılan mutabakat çerçevesinde Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilen sığınmacılar için, kalan 50 milyon avro ise Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için kullanılacak.

Fon, sığınmacıların gıda, sağlık ve konaklama giderleri için kullanılacak. Böylelikle, AB Komisyonu’nun 2017 sonuna kadar söz verdiği 3 milyar avroluk fonun sadece 187 milyon avrosu serbest bırakılmış oldu.

Açıklamanın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker ve diğer yetkililer ile Strazburg’da gerçekleştireceği görüşmeden saatler önce yapılması dikkat çekti.

Türkiye-AB arasında varılan mutabakat çerçevesinde 20 Mart itibariyle Türkiye’den Yunan adalarına giden sığınmacıların geri gönderilmesi ve iade edilen her bir Suriyeli sığınmacı için Türkiye’deki bir Suriyeli sığınmacının AB ülkelerine yerleştirilmesi karara bağlanmıştı. Geri göndermeler ve yeniden yerleştirmelere 4 Nisan'da başlanmıştı.

AB, 29 Kasım 2015’de yapılan Türkiye-AB Zirvesi'nde ise Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 2017 sonuna kadar 3 milyar avroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart’ta yapılan zirvede ise bu bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar avroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı. Fonların, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

(AA) Ata Ufuk Şeker

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4