banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanlara göre "Schengen tehlikede"

Almanya, sınır kontrollerinden dolayı Avrupa'da serbest dolaşımı öngören Schengen uygulamasının tehlikede olduğunu düşünüyor.

05 Ocak 2016 Salı 10:06
Almanlara göre
Almanya, sınır kontrollerinden dolayı Avrupa'da serbest dolaşımı öngören Schengen uygulamasının tehlikede olduğunu düşünüyor

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer: "Schengen rejimi çok önemli. Ancak Avrupa’da son aylardaki sığınmacı akını ile başa çıkmakta zorlandığımızdan dolayı bu tehlikede"


Berlin – Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Avrupa Birliği’nde (AB) serbest dolaşımı öngören Schengen uygulamasının sığınmacı akınından dolayı tehlikede olduğunu söyledi.

Schaefer, Federal Basın Evi’nde düzenlenen toplantıda Danimarka’nın sınır kontrollerine başlamasına ilişkin bir soru üzerine, Schengen uygulamasının Avrupa’nın son 60 yıldaki en önemli kazanımlardan birisi olduğunu anımsattı.

Avrupa’daki serbest dolaşımın çok yüksek bir değer olduğunu ifade eden Schaefer, "Schengen rejimi çok önemli. Ancak Avrupa’da son aylardaki sığınmacı akını ile başa çıkmakta zorlandığımızdan dolayı bu tehlikede" dedi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de, Schengen uygulanmasının korunması için ortak çözümlere ihtiyaç duyulduğunu, bunun, AB’nin dış sınırlarının daha iyi korunmasını içerdiğini  söyledi.

Seibert ve Schaefer, "Schengen öldü mü?" sorusuna karşılık "Hayır" cevabını verdiler.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Johannes Dimroth da, geçmişte de İskandinav ülkelerinin bu yönde girişimleri olduğunu, bu ülkelerin aldığı kararları yorumlamayacağını belirtti.

Danimarka tarafından sınır kontrollerine başlanılacağı yönünde bilgilendirildiklerini söyleyen Dimroth, Almanya’dan İskandinav ülkelerine doğru göç hareketinin bu uygulamadan dolayı nasıl etkileneceğini ise takip edeceklerini kaydetti.

Almanya’nın kuzeyinde bulunan ve Danimarka’ya sınır olan Schleswig-Holstein Eyaleti Başbakanı Torsten Albig de, Danimarka’nın sınır kontrollerine başlamasının, söz konusu sınır bölgesindeki insanların bir arada yaşamını etkileyebileceğini savundu.

Albig, Danimarka hükümetinin bu uygulamanın geçici olduğunu ifade etmesini ise "umut ışığı" olarak nitelendirdi.

İsveç ve Danimarka, bugünden itibaren Schengen anlaşmasını askıya alarak, sınırlarda kimlik kontrollerine başlamışlardı. 


(AA) Erbil Başay
Anahtar Kelimeler: AlmanyaDeutschlandSchengen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4