banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanya'da Kadir Gecesi coşkusu

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve "bin aydan hayırlı" olarak kabul edilen Kadir Gecesi Almanya'da düzenlenen programlarla coşkulu bir şekilde idrak edildi.

02 Temmuz 2016 Cumartesi 02:55
Almanya'da Kadir Gecesi coşkusu
 

İntertürk - Köln

Almanya’da faaliyet gösteren bütün DİTİB camilerinde Kadir Gecesi münasebetiyle gerçekleştirilen programlarda, 28 Haziran 2016 Salı günü İstanbul’da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Uzaktan ve yakından gelerek Kadir gecesinin manevi ikliminden istifade etmek isteyen Mü’minler, Köln DİTİB Merkez Camii‘nde de gerçekleştirilen programa yoğun ilgi gösterdi.

İftar yapmak amacıyla, iftar saatine doğru Köln DİTİB Merkez Camii'ne gelen Mü’minler, aşırı yoğunluk nedeniyle uzun kuyruklar oluşturdu.

Kadir Gecesi’nde, teravih namazlarından önce Kur'an-ı Kerim, mevlidi şerif ve ilahiler okundu ve salatü selamlar getirildi. Yüzlerce cemaatin saf tuttuğu teravih namazlarının ardından, eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı çeken ve gözyaşı döken Müslümanlar için dua edildi.

Kadir gecesinde Köln DİTİB Merkez Camii’nde cemaate hitap eden, Köln Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Dilek "Rahmet ve arınma iklimi olarak Rabbimizin insanlığa hediye ettiği, ruhun aşk ve tevekkülle, kalbin iman ve sabırla dolmasına vesile olan mübarek Ramazan-ı Şerifin sayılı günlerini tamamlamaya adım adım yaklaşmaktayız. İnsan için yenilenme ve diriliş vesilesi olan bu mübarek ayı bitirmeye yaklaşırken, bir yandan da Ramazan’a en büyük anlamını veren mübarek Kadir Gecesi’ne kavuşmanın huzur ve sevincini yaşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Almaya ve Türkiye olmak üzere bütün İslam âleminin mübarek Kadir Gecelerini en güzel dilek ve duygularla tebrik ediyor, Ramazan Bayramı‘na sağlık, afiyet içerisinde, huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyor, hain terör saldırılarında hayatını kaybeden kardeşlerimize Yüce Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum" sözleriyle gece ile ilgili duygularını paylaştı.

Teravih namazının ardından DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu ve Köln Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Dilek ve Merkez Cami din görevlisi Emre Şimşek vatandaşlarla teker teker tebrikleşti. Köln DİTİB Merkez Camii’ndeki Kadir gecesi programı; toplu teheccüd (gece namazı) namazının kılınmasının ardından birlikte yapılan sahur ve kılınan sabah namazıyla sona erdi.

Anahtar Kelimeler: Ditib Köln Kadir Gecesi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4