banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanya'da uyum yasası hazırlığı

Almanya Başbakanı Merkel: "Uyum yasası hazırlıyoruz. Bu, Almanya tarihinde bir ilk olacak"

14 Nisan 2016 Perşembe 15:39
Almanya'da uyum yasası hazırlığı


BERLİN (A.A)

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koalisyon hükümetinin, ülkeye yönelik göçü ve yabancıların topluma uyumunu düzenleyebilmek ve kolaylaştırabilmek amacıyla uyum yasası hazırladığını söyledi.
 

Merkel, koalisyon ortakları  Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisi Genel Başkanı Horst Seehofer ile Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, "Uyum yasası hazırlıyoruz. Bu, Federal Almanya Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olacak" dedi.

Merkel, Almanya'ya gelen mültecilerin işlemlerini düzgün bir şekilde yapabilmek ve yabancıların topluma uyumunu kolaylaştırabilmek amacıyla böyle bir yasaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

Angela Merkel, bu yasa çerçevesinde vasıflı yabancıları daha rahat şekilde istihdam piyasasına sokmayı hedeflediklerini, diğer yandan daha az vasıflı insanların dil ve uyum kurslarıyla topluma kazandırılmasını istediklerini kaydetti. 

Alman şirketlerinin istekleri doğrultusunda yabancıların hukuki haklarının da yasayla daha belirgin hale geleceğini belirten Merkel, iş hayatında başarılı olan yabancılara sürekli oturum hakkının da verileceğini, diğer yandan dil ve uyum kurslarını yarıda bırakan yabancıların ise ülkedeki oturum haklarını kaybedeceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren mizah programının sunucusu Jan Böhmermann hakkında dava açılması talebiyle Türkiye'nin gönderdiği nota hakkında bir karar alınıp alınmadığı sorusuna karşılık da Merkel, bu konuyu hala görüştüklerini söylemekle yetindi. 

Başbakan Yardımcısı Sigmar ve SPD Genel Başkanı Gabriel de, hazırlanan uyum yasasını tarihi bir adım olarak nitelendirdi.


Anahtar Kelimeler: Angela_merkel Uyum_yasası

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4