banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanya'da yabancıların "yerelde seçim hakkı'' talebi

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaşayan Türkler, kendilerine yerel seçimlerde seçme hakkı verilmesi için eyalet meclisi önünde miting düzenledi

03 Mart 2016 Perşembe 14:55
Almanya'da yabancıların


NRW Yeşiller Partisi Milletvekili Ünal: 
"Parlamento dışından böyle bir baskının yapılması çok güzel"


Düsseldorf - Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde yaşayan Türkler, kendilerine yerel seçimlerde seçme hakkı verilmesi için eyalet meclisi önünde miting yaptı.

NRW eyalet meclisi önünde toplanan Türkler, sloganlar atarak seçme hakkı istedi.

NRW Yerel Seçimlere Katılma Girişimi Sözcüsü Bahattin Gemici, Türk kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı NRW'de meclis anayasa komisyonunun şu günlerde yeni bir anayasa taslağı üzerinde çalıştığını belirterek istenen bu gerekli değişikliğin yapılması için tam zamanı olduğunu söyledi.

NRW Anayasa Komisyonunda ele alınan konulardan birinin de eyalette yaşayan göçmen kökenlilere yerel seçimlerde seçme hakkı verilip verilmemesi olduğunu ifade eden Bahattin Gemici, anayasa komisyonu ile meclis üyelerini etkilemek için bu eylemi planladıklarını söyledi.

Gemici, her kesimden 95 farklı sivil toplum kuruluşunun desteği ile 6 aydır bu eylem için hazırlandıklarını belirterek, "Vatandaşlarımız 55 yıldır burada yaşıyorlar ama seçme ve seçilme hakları yok. Hollanda'da 30, İsveç'deki göçmenlerin 40 yıldır seçme hakları var. Bu hakkın bize 55 yıl sonra dahi tanınmaması büyük bir haksızlıktır. Biz bunu meclis önünde sesli olarak dile getirmek için harekete geçtik" dedi.

Geçtiğimiz hafta yine NRW meclisi önünde milletvekillerine isteklerini içeren kartlar ile gül verdiklerini ve bu etkinliklerinin sempati topladığını dile getiren Gemici, bu işin peşini bırakmayacaklarını, bu eylemi Almanya çapına yaymak istediklerini söyledi.

Üç parti destekliyor, iki parti bloke ediyor

NRW Yeşiller Milletvekili Arif Ünal ise eyalet meclisinde grubu bulunan 5 parti olduğunu hatırlatarak bunların içinde Yeşiller başta olmak üzere Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Korsan Partisi'nin yabancılara yerel seçim hakkını desteklediğini, muhalefet partileri Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) ise birlikte hareket ederek bu işi bloke ettiklerini belirtti.

Ünal, yabancı kökenlilere seçme hakkını üç partinin desteklediğini, iki partinin ise karşı çıktığı için üçte iki çoğunluğu şu an sağlayamadıklarını, anayasa komisyonu içinde pazarlıkların devam ettiği bilgisini verdi.

Yerel seçim hakkının çok gecikmiş bir hak olduğunu söyleyen Arif Ünal, "Hakikaten bu demokrasinin bir ayıbı. Çok geç kalındı. Parlamento dışından böyle bir baskının yapılması bence çok güzel. Bunun olması gerekiyor çünkü parlamento içinde yapılan pazarlıkların parlamento dışından da desteklenmesi çok önemli. Artık göçmen kökenli insanlar da burada önemli bir oy potansiyeli oluşturuyor ve bunların istemlerine karşı partilerin sessiz kalamayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Almanya'da en az 3 ay ikameti bulunan AB üyesi ülke vatandaşları yerel seçimlerde seçme hakkına sahip oluyorlar. Ancak 55 yıldır Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları ve diğer AB üyesi olmayan ülke vatandaşları seçme hakkına sahip değil.

(AA) Mesut Zeyrek

Anahtar Kelimeler: Almanya Yerel_seçim_hakkı

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4