banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Almanya'dan Davudoğlu açıklaması

Alman hükümeti: "Başbakan (Merkel), Türkiye Başbakanı Davutoğlu ve diğer tüm yetkililerle bugüne kadar çok iyi şekilde çalışmıştır. Biz bu iyi ve yapıcı işbirliğinin diğer bir başbakanla da sürdürüleceğine inanıyoruz"

06 Mayıs 2016 Cuma 16:09
Almanya'dan Davudoğlu açıklaması


Berlin - Alman hükümeti sözcülerinden Georg Streiter, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevini bırakacağı açıklamasıyla ilgili olarak, Almanya ve Türkiye'nin gelecekte yeni bir başbakanla da iyi şekilde çalışacağına inandıklarını bildirdi.

Streiter, Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, "Başbakanımız (Angela Merkel), Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve diğer Türk yetkililerle bugüne kadar çok iyi şekilde çalışmıştır ve biz bu iyi ve yapıcı işbirliğinin diğer bir başbakanla da sürdürüleceğine inanıyoruz." diye konuştu.

Streiter, Alman hükümetinin Türkiye'deki gelişmeleri nasıl gördüğü ve başkanlık sistemi çabalarına nasıl baktığı şeklindeki soru üzerine, bunun Türkiye'nin bir iç meselesi olduğunu ve bu konuda bir yorum yapamayacağını kaydetti.

Merkel'in Türkiye'deki hükümet yetkilileriyle telefon görüşmesi yapmadığını ifade eden Streiter, "Türkiye'deki hükümet değişikliğinin sığınmacılar konusunda Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında varılan anlaşmayı olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceği" yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

"Bu AB ile Sayın Davutoğlu arasında değil, AB ile Türkiye arasında bir anlaşma. Biz, yani AB, Türkiye ile önemli bir anlaşma sağladı. Bu hem AB'nin hem de Türkiye'nin çıkarınadır. Ege Denizi üzerinden yasa dışı göçü ve insanların parasını alan, hayatlarını da tehlikeye atan insan tacirlerini önlemek amacıyla yapılmıştır. Burada, Türkiye'nin sayıca çok fazla kabul ettiği mültecilerin yükünün paylaşılması söz konusudur." 

Bu anlaşmanın ilk olumlu etkilerini göstermeye başladığını da kaydeden Streiter, "Başbakan Merkel de AB Konseyi Başkanı (Donald) Tusk ile yaklaşık 2 hafta önce ziyaret ettiği Gaziantep'te bunu bizzat gözlemlemiştir. AB ve Almanya, gelecekte de tüm sorumluluklarını yerine getirecektir ve bunu Türk tarafından da bekliyoruz." dedi.

Streiter, Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestisinin suistimal edilmesi durumunda "acil durum mekanizmasının" devreye girip girmeyeceği şeklindeki bir soruya karşılık da söz konusu mekanizmanın sadece Türkiye için değil, tüm ülkeler için geçerli olduğunu hatırlattı.

(AA) Berlin

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4