banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

DİTİB gitti Selefiler geldi

Alman İç İstihbaratı alarmda: Selefiler hapishanelerdeki İslami manevi rehberlerin eksikliğini kullanıyor

08 Kasım 2018 Perşembe 13:51
DİTİB gitti Selefiler geldi
 

Intertürk

Alman devletinin Diyanet İşleri Türk İslam Birliği - DİTİB ile işbirliğini bitirmesinin ardından dolan boşluğu selefi örgütlerin doldurmaya çalıştığı ortaya çıktı.

2015 senesinde kurulan ’Al Asraa’ („mahkumlar”) adı verilen selefi bir derneğin Kuzey Ren Vestfalya’daki çoğunluğu DİTİB imamları tarafından gerçekleştirilen hapishanelerdeki manevi rehberlik alanına girmeye çalıştığı tesbit edildi. Al Asraa Derneği Kuzey Ren Vestfalya (KRV) hapishanelerindeki mahkumlarla ilgileniyor. İç istihbarat teşkilatı (Anayasayı Koruma Kurumu) konuyla alakalı olarak alarm durumuna geçti, çünkü istihbarat kurumunun elinde söz konusu derneğin Selefiler arasında „önemli derecede hareket kabiliyetine” sahip olduğuna dair deliller var.

 

DİTİB’in KRV’deki hapishanelerdeki manevi rehberlik alanından çekilmesine paralel organize olmuş Selefiler bu boşluğu doldurma çabasındalar. KRV Eyaleti Anayasayı Koruma Kurumu’nun izlenimlerine göre, 2015 senesinde kurulan ’Al Asraa’ („mahkumlar”) ismi ile faaliyet gösteren Selefi derneğinin Müslüman kader kurbanları ve onların aileleri ile ilgilendiği ve bu alanda uzmanlaştığı orataya çıktı.

 

DİTİB’in önemi ve toplum barışına hizmeti anlaşılmış oldu

Konuyu değerlendiren DİTİB'e yakın çevreler, bu şekilde DİTİB’in sahih ve orta yolu tercih eden İslam anlayışının toplum için ne kadar önemli ve gerekli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış olduğunu ifade ediyorlar. Karşılaşılan durumu, DİTİB’i dışlamanın aşırı ve radikal gruplara yaradığının bir kez daha açıkça tescillenmesi olarak değerlendiriyorlar.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4