banner3

21 Şubat 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Gazze'de plastik atıklardan hasır üretimi

Gazze'deki plastik hasır üreticileri, ham madde fiyatlarındaki büyük artış başta olmak üzere sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle, imalatta plastik atıklardan istifade etmeye başladı.

01 Temmuz 2016 Cuma 22:01
Gazze'de plastik atıklardan hasır üretimi
 

Gazze'deki plastik hasır üreticileri, ham madde fiyatlarındaki büyük artış başta olmak üzere sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle, imalatta plastik atıklardan faydalanmaya başladı. Gazze'nin doğusunda 1988 yılında kurulan bölgenin ilk hasır fabrikasında üretilen hasırların temel maddesi ham plastikten oluşuyor. Bu mesleği yapmak zorunda kalan bazı Filistinliler, sokaklardan topladıkları plastik atıkları çuvallarla fabrikaya taşıyarak geçimlerini sağlıyor.

Gazze Şeridi'ndeki hasır üreticisi Hicazi: "Fiyatların yükselmesinin yanı sıra İsrail'in denetimi altındaki Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan ürün geçişlerinin zor ve kısıtlı olması bizi alternatif ham madde arayışına sevk etti"

İhracatı Teşvik ve Geliştirme Bölümü Genel Müdürü Zuveydi: "Gazze, fiyatları uygun, kaliteli hasır üretiminde gelecek vadeden bir bölge. Bu ürünler ihracata uygun nitelikte. Ancak bu sektör, elektrik kesintileri ve abluka gibi çeşitli sıkıntılara maruz kalıyor"


Gazze - Gazze'deki plastik hasır üreticileri, ham madde fiyatlarındaki büyük artış başta olmak üzere sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle, imalatta plastik atıklardan istifade etmeye başladı.

Gazze'nin doğusunda 1988 yılında kurulan bölgenin ilk plastik hasır fabrikasının sahibi Hamid Hicazi (69), yer döşemesinde tercih edilen hasırların temel maddesinin ham plastik olduğunu belirterek, "Gazze'de ham plastiğin ton fiyatı 600 dolardan 2 bin dolara yükseldi. Fiyatların yükselmesinin yanı sıra İsrail'in denetimi altındaki Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan ürün geçişlerinin zor ve kısıtlı olması bizi alternatif ham madde arayışına sevk etti. Biz de geri dönüşüm tekniğiyle kullanılmış plastiklerden istifade etmeye karar verdik." dedi. 

Bölgedeki plastik atıkları toplayan gençlerle çalıştığını ifade eden Hicazi, geri dönüşüm işleminin aşamalarına dair şunları söyledi:

"Sıfırdan yeni bir ürün elde etmek için kullanılmış plastiklerin ayrıştırılması ve geri dönüşüm işlemleri, fabrikada kurulan sistemle yapılıyor. Farklı boy, hacim ve renklerdeki kullanılmış plastikler, makinede öğütülüyor. Küçük plastik parçaları, yıkandıktan sonra kurutuluyor. Bu parçalar, farklı renklerde çok ince plastik çubuklara dönüştürülüyor. Çubuklar da plastik hasırın dokunmasında kullanılmak üzere ip haline getiriliyor." 

Hicazi, bölgede uzun yıllardır uygulanan abluka ve İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de ekonomik durumun her geçen gün kötüleştiğini vurgulayarak, Filistinlilerin, diğer ürünlere nazaran maliyeti düşük ve temizliği kolay olduğu için evleri için plastik hasırı tercih ettiğini söyledi.

Ürettikleri plastik hasırların, Batı Şeria, Ürdün ve İsrail'e ihraç edildiğini anlatan Hicazi, bölgede uygulanan abluka ve sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin, üretim oranında yüzde 20'lik bir düşüşe sebep olduğunu, fabrikada çalışan 50 işçiden 30'unu maaşlarını ödeyemediği için işten çıkarmak zorunda kaldığını belirtti. 

"Ürünler ihracata uygun nitelikte"

Gazze'deki Filistin Ekonomi Bakanlığına bağlı İhracatı Teşvik ve Geliştirme Bölümü Genel Müdürü Tamir ez-Zuveydi de bölgede beş plastik hasır fabrikasının bulunduğunu dile getirerek, "Gazze, fiyatları uygun, kaliteli hasır üretiminde gelecek vadeden bir bölge. Bu ürünler ihracata uygun nitelikte. Ancak bu sektör, elektrik kesintileri ve abluka gibi çeşitli sıkıntılara maruz kalıyor." dedi.  

Daha önce hasır dokuma fabrikasında işçi olarak çalışan ancak işten ayrılmak zorunda kalan Fuad Avde (57) elektrik krizi, abluka ve ihracat alanında yaşanan sıkıntılar nedeniyle fabrikadaki 32 makineden 16'sının durdurulduğunu aktararak, "İsrail, Gazze'den ürün ihracı için yüksek fiyatlar talep ediyor. Üreticiler de dış pazarlara açılmak yerine iç pazarla yetinmek zorunda kalıyor." diye konuştu.  

Ramazan ayı ve bayramların plastik hasır satışının zirveye ulaştığı dönemler olduğuna dikkati çeken Avde, ayrıca daha önceleri zeytin hasat mevsiminde Batı Şeria'ya çok miktarda hasır ihraç edildiğini söyledi.

(AA) Afra Aksoy

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4