banner3

04 Aralık 2023 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

İngiliz İşçi Partisi'nde liderlik kavgası

Brexit sonrasında İngiltere'de ana muhalefette liderlik mücadelesi başladı

28 Haziran 2016 Salı 00:24
İngiliz İşçi Partisi'nde liderlik kavgası
 

İngiltere’de, AB’den ayrılık (Brexit) sonucu çıkan referandumun ardından parti içi muhalefetin hedefi haline gelen İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’e parlamento önünde toplanan binlerce kişi destek verdi. İngiliz parlamentosu önündeki Parlamento Meydanı'nda toplanan yaklaşık 10 bin kişiye hitap eden Corbyn birlik çağrısı yaptı.


Londra - İngiltere’de, AB’den ayrılık (Brexit) sonucu çıkan referandumun ardından parti içi muhalefetin hedefi haline gelen İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’e parlamento önünde toplanan binlerce kişi destek verdi.

İngiliz parlamentosu önündeki Parlamento Meydanı'nda toplanan yaklaşık 10 bin kişiye hitap eden Corbyn, birlik çağrısı yaptı.

Corbyn, kendisini genel başkanlığa parti üyelerinin seçtiğini hatırlatarak, “İşçi Partisi liderliğine refahı ve iktidarı yeniden dağıtmak için seçildim.” dedi. 

Parti içi muhalefetin baskısı karşısında Corbyn’nin yanında yer alan gölge maliye bakanı John MacDonnell da “Jeremy Corbyn istifa etmeyecek, kalacak. Partide onun izlediği politikaları kabul etmeyenler varsa yeni bir seçim deneyebilirler ancak açık konuşayım, eğer bir liderlik seçimi olacaksa Jeremy Corbyn de adaylar arasında olacak.” diye konuştu.

Corbnyn’e destek mitingi, İngiliz siyasetçinin parti genel başkanlığına seçilmesinde de etkin rol oynayan Momentum adlı gençlik hareketi tarafından düzenlendi. 67 yaşındaki Corbyn, en büyük desteği genç seçmenler arasında buluyor. Corbyn’i genel başkanlığa taşıyan seçim sürecinde çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık 200 bin kişi İşçi Partisine üye olmuş ve Corbyn için oy kullanmıştı.

Referandumda İngiltere’nin AB içinde kalması için “isteksiz” kampanya yapmakla suçlanan Corbyn’e, dünden bu yana peş peşe istifa eden gölge kabine üyelerince görevi bırakması yönünde baskı yapılıyor. 

İngiliz siyasetinde, ana muhalefet partisi hükümetin bakanlarını yakından takiple görevli alternatif bir kabine oluşturuyor. “Gölge kabine” üyeleri, kendi sorumluluk alanlarında siyaset geliştirmekle de sorumlu.

Parti içi darbe girişimi

Corbyn, önceki gün, kendisine karşı parti içi darbe planladığını söylediği gölge dışişleri bakanı Hillary Benn’i görevden aldı. Benn’in görevden alınması üzerine başlayan zincirleme istifalar kapsamında 31 üyeli gölge kabineden ayrılan bakan sayısı 21’e ulaştı. Corbyn istifa edenlerin bir kısmının yerine bugün 12 yeni ismi atadı. Corbyn’e istifa çağrısı yapan milletvekili sayısı 40’a ulaştı.

Corbyn'e muhalif milletvekilleri karşısında partinin özellikle genç üyeleri ve ülkedeki sendikalar destek veriyor. 

Corbyn, dün yaptığı açıklamada "Partini liderliğini değiştirmek isteyenler, benim de aday olacağım demokratik seçimlere girmek zorunda. Bana oy vermiş insanların güvenlerine ya da İşçi Partisinin kendilerini temsil etmesine ihtiyaç duyan milyonlarca destekçimize ihanet etmeyeceğim.” demişti.

Corbyn eylül ayında yapılan genel başkanlık seçiminde İşçi Partisi üyelerinin yüzde 59,5 oranında desteğini alarak 3 rakibini geride bıraktı. İngiliz siyasi tarihindeki en büyük üye desteğini alarak genel başkanlığa seçilen Corbyn, partinin parlamento grubunda ise aynı desteği bulamadı.

Bir grup milletvekili tarafından ilk günden itibaren başarısız olacağı iddia edilen Corbyn, görev süresince girdiği ara ve yerel seçimlerden başarıyla çıktı. Corbyn’e karşı mayıs ayında da "Yahudi karşıtı" olduğu iddiasıyla kampanya başlatılmıştı.

650 sandalyeli İngiliz Parlamentosu'nda 229 milletvekili bulunan İşçi Partisi, referandum öncesinde, AB'de kalınmasından yana kampanya yürüttü. 23 Haziran Perşembe günü yapılan referandumda halkın yüzde 52'si Brexit yönünde oy kullanmıştı.  

(AA) Tayfun Salcı

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4