banner3

28 Şubat 2021 Pazar

FC Köln’ün Cami siluetli forması satışa sunuldu

İngiltere'de "Camimi Ziyaret Et" etkinliği

Birleşik Krallık genelinde 90'dan fazla camide, diğer dinlerin inananları ağırlandı.

08 Şubat 2016 Pazartesi 11:37
İngiltere'de


Britanya Müslüman Konseyi’nin (MCB) bu yıl ikincisini düzenlediği “Camimi ziyaret et” etkinliğinin tanıtımı Londra Merkez Camisinde yapıldı. MCB Genel Sekreteri Dr. Shuja Shafi AA muhabirinin sorularını yanıtladı.


Londra - Birleşik Krallık genelinde 90'dan fazla camide, diğer dinlerin inananları ağırlandı.

Ülkenin en büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu Britanya Müslüman Konseyinin (MCB) bu yıl ikincisini düzenlediği "Camimi Ziyaret Et" etkinliği kapsamında, Birleşik Krallık çapında belirlenen camiler, diğer dinlerin inananlarının ziyaretine açıldı.

MCB Genel Sekreteri Shuja Shafi, Londra Merkez Camisi'ndeki etkinlikte AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl başlattıkları etkinliğe katılan cami sayısının 20'den 90'a çıktığını söyledi.

Camilerin kapılarını herkese açarak üzerlerindeki "gizem perdesini" kaldırmayı amaçladıklarını anlatan Shafi, "Elimizi çevremizdeki topluluklara uzatıyoruz ve onların İslam'ı tanımalarını, nasıl yaşadığımızı görmelerini sağlamak istiyoruz" dedi.

Shafi, etkinliği, her yıl daha fazla caminin katılımıyla düzenleyerek, geleneksel hale getirmek istediklerini kaydetti.

Etkinliğin, İngiltere'de aşırı sağ grupların İslam ve Müslümanlarla ilgili dezenformasyon çabalarına karşı önemine de dikkati çeken Shafi, "Kapılarımız açık tutmak ve insanların burada ne yapıldığını görmesine imkan vermek istiyoruz" diye konuştu.

Londra Merkez Camisi'ni ziyaret eden üniversite öğrencisi Oliver Miller, "Medyada İslam hakkında iyi ve kötü şeyler yer alıyor. Buraya İslam'ın mesajını öğrenmeye, gerçekte ne olduğunu görmeye, insanların İslam ile nasıl etkileştiğini anlamaya geldim" ifadelerini kullandı.

Camiye gelen Hristiyan din adamı Jeremy Taylor da inanç grupları arasındaki etkileşimin önemini vurguladı.

Kiliselerinin bulunduğu bölgede çok sayıda Müslüman ve Yahudi'nin yaşadığını anlatan Taylor, "Birbirimizin yanında durmamız, birbirimizle iyi geçinmemiz önemli. İlişkilerimiz genel olarak iyi ama yine de birbirimizi daha iyi tanıyabiliriz. Bu etkinliğin güzelliği de buna imkan vermesi, birbirimizi anlamamızı teşvik etmesi" dedi.

"Camimi Ziyaret Et" etkinliği çerçevesinde, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'taki camilerde, İslam'ın temel kavram ile inanç unsurlarını tanıtan panoların yer aldığı ve broşürlerin dağıtıldığı sergiler açıldı.

Etkinlik kapsamında imamlar ve cemaat temsilcileri, ziyaretçilerin İslam'a ilişkin sorularını da yanıtlıyor. 

Birleşik Krallık'ta yaşayan yaklaşık 3 milyon Müslüman, nüfusun yüzde 5'ini oluşturuyor. Birleşik Krallık'ta 1500'ün üzerinde cami bulunduğu değerlendiriliyor.

(AA) Tayfun Salcı
Anahtar Kelimeler: Birleşik_krallık Ingiltere

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4