banner3

20 Nisan 2024 Cumartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Lammert'ten TGD'ye ziyaret

Almanya Türk Toplumu Eş Başkanı Aydemir: "Türk toplumunun neden hayal kırıklığına uğradığını anlattık"

23 Haziran 2016 Perşembe 13:42
Lammert'ten TGD'ye ziyaret


Başkent Berlin'deki Almanya Türk Toplumu (TGD) ofisini ziyaret eden Lammert, burada TGD yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Görüşmeye Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Cemile Yusuf Almanya Türk Toplumu (TGD) Eş Başkanı Aysun Aydemir ve TGD'nin diğer Eş Başkanı Gökay Sofuoğlu da katıldı.
 Berlin – Almanya Türk Toplumu (TGD) Eş Başkanı Aysun Aydemir, Federal Meclis'in 1915 olaylarına ilişkin aldığı karardan dolayı Türk toplumunun neden hayal kırıklığına uğradığını Almanya Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert'e anlattıklarını söyledi.

Başkent Berlin'deki TGD ofisini ziyaret eden Lammert, burada TGD yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Görüşmenin ardından AA muhabirine açıklama yapan TGD Eş Başkanı Aydemir, görüşmede Türk toplumunun hassasiyetlerini ortaya koyduklarını ifade etti.

"Türk toplumunun neden hayal kırıklığına uğradığını anlattık." diyen Aydemir, Almanya'da 60 yıla yakın bir geçmişi olan 3 milyon nüfusa sahip Türk toplumunun bu ülkede bir çok kez yanılgıya uğradığını belirtti.

Aydemir, 1915 olaylarına ilişkin mecliste kabul edilen karardan ortaya çıkacak endişeleri de aktardıklarını vurguladı.

TGD'nin diğer Eş Başkanı Gökay Sofuoğlu da, bu görüşmenin gerekli ve önemli olduğunu anlatarak, "Biz Almanya’da yaşadığımız sürece muhataplarımız siyasetçiler olacak. Siyaset kurumları sürekli değişkendir. Başka siyasetçiler gelecek. Bu siyaset kurumlarıyla bizim sürekli ilişki içinde olmamız gerekiyor." dedi.

Bir konuda farklı düşünüldüğünde bunun ifade edilmesi gerektiğinin altını çizen Sofuoğlu, burada bu imkanı kullandıklarını kaydetti.

Okullarda bu konunun tek taraflı olarak işlenmesinin Türk toplumunda oluşturacak rahatsızlığı da dile getirdiklerini belirten Sofuoğlu, bundan etkilenen velilerin ifade özgürlüğünün kısıtlandığı gerekçesiyle davalar açmalarının beklenebileceğini söyledi.

Sofuoğlu, bu davetin TGD’den geldiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan TGD tarafından yapılan yazılı açıklamada, meclisin aldığı kararın objektif bulunmadığı, bilimsel ve hukuki açıdan da makul olmadığı vurguladı.

Açıklamada, söz konusu kararın kabul edilmesiyle on yıllardan beri entegrasyonda elde edilen başarıların değerinin düşürüleceğinin altı çizilerek, Almanya'daki Türklerin, Alman devletine, Alman parlamentosuna ve partilere duyduğu güvene zarar verdiği belirtildi.

Meclis kararını onaylamayanların ve bu konunun tarihçilere bırakılmasını isteyenlerin "inkarcı" ve "aşırılar" olarak damgalanmasının yanlış olduğu aktarılan açıklamada, ifade özgürlüğünün yüksek bir değer olduğu kaydedildi.

Görüşmeye Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Cemile Yusuf da katıldı.

(AA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4