banner3

04 Mart 2024 Pazartesi

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Sözde Fransa İslamı için yeni bir çatı örgütü kuruluyor

Önümüzdeki günlerde Fransa’da bir kısım imam, ilahiyatçı ve iş adamları birlikte ortak bir dernek kurmayı planlıyor.

23 Ocak 2019 Çarşamba 08:28
Sözde Fransa İslamı için yeni bir çatı örgütü kuruluyor
 

İntertürk - Yasin Baş  
 
Önümüzdeki günlerde Fransa’da sözde imamlar, ilahiyatçılar ve iş adamları birlikte ortak bir dernek kurmayı planlıyor. “Fransa İslam’ı için Müslüman Derneği” (AMİF) adında bir dernek kuracaklarını söyleyen ve kendilerini Fransız Müslümanı olarak adlandıran müteşebbisler, şu an Fransa’daki İslam’ın iki eksiği bulunduğunu iddia ettiler. „Bir Fransız İslamı mümkün“ isimli raporun sahibi olan danışman ve yazar Hakim El Karoui’nin bu eksiklerin finansmanı sağlayacak bir yapı ile teolojik bir mercinin olduğunu ifade etti. Fransız Gazetesi "La Croix"un dün (salı günü) verdiği habere göre, El Karoui Pazartesi günü sözde imamlar, ilahiyatçılar, Müslüman şirketlerin patronları ve diğer dinlerin temsilcileri ile birlikte AMİF planını tanıttı.

AMİF‘in, Hac ve Umre organizasyonlarına vereceği sertifikalar üzerinden, helal et satışından ve bağışlar üzerinden finanse edileceği bildirildi. "La Croix" Gazetesi Fransız iş adamı Abdelnor Chehlaoui‘nin Fransız Müslümanları’nın Hac ve Umre seyehatlerinde çoğu zaman bilgi ve şeffaflığın eksik olduğunu iddia ettiğini aktardı.

El Karoui kazandıkları paranın “ayrımcılığa karşı”, “İslam adına şiddet’e karşı” ve “İslam algısının düzeltilmesine yönelik” harcanacağını söyledi.

AMİF’in planına göre derneğe altı ile on ilahiyatçıdan oluşacak „dini istişare kurulu“ da dahil olacak. Parise yakın Ivry-sur-Seine‘den, Mohamed Bajrafil ve Bordeaux‘dan Tareq Oubrou gibi sözde Fransa İslam’ı temsilcisi imamlar söz konusu dini istişare kuruluna dahil olmak istediklerini dile getirdi. Bu kurul imam, manevi rehber ve öğretmenleri çeşitli toplantılara davet edebilecek. "La Croix" Gazetesinin verdiği bilgilere göre bu kişiler kendi iradeleri ile yeni kurulacak derneğin tüzüğüne imza atarak derneğin güvenilirliğini ve Fransa’da Müslümanlar arasındaki etkinliğini artıracak.
Fransa Hükümeti ve devletine yakın olduğu ileri sürülen kuruluşunun maksadının Fransa’daki Kuzey Afrika, Arap ülkeleri ve Türkiye kökenli Müslümanların etkinliğini sınırlamaya yönelik olduğu iddia ediliyor.

Bilindiği gibi Fransa Cumhurbaşkanı Makron, Fransa İslamı planını devreye sokacaklarını ve İslam'ı yeniden dizayn edeceklerini açıklamış ve bu ülkedeki Müslümanlar tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Fransa'dakine benzer gelişmeler diğer bazı Avrupa ülkelerinde de yaşanıyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4