banner3

17 Nisan 2024 Çarşamba

Veyis Güngör'den yeni bir kitap: Avrupa Türkleri Üzerine Düşünceler.

Steinmeier'den NATO'ya eleştiri

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, NATO’nun yakın zamanda Polonya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinde düzenlediği geniş kapsamlı tatbikatları eleştirdi,

18 Haziran 2016 Cumartesi 14:32
Steinmeier'den NATO'ya eleştiri
 

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: “Bizim şu anda yapmamamız gereken bir şey varsa o da yüksek sesli savaş tehditleri ve savaş çığırtkanlığı yaparak durumu daha da alevlendirmektir”

“NATO’nun doğu sınırlarında sembolik bir şekilde tankların yürütülmesiyle güvenliğimizin artırılacağını düşünen varsa yanılıyor”


Berlin – Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, NATO’nun Rusya ile gerginliğe yol açan askeri tatbikatlarını eleştirerek, “Bizim şu anda yapmamamız gereken bir şey varsa o da yüksek sesli savaş tehditleri ve savaş çığırtkanlığı yaparak durumu daha da alevlendirmektir.” dedi.

Steinmeier, Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, NATO’nun yakın zamanda Polonya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinde düzenlediği geniş kapsamlı tatbikatları eleştirdi, Moskova ile diyalog ve iş birliğini geliştirecek adımlar atılmasını istedi.

Rusya ile sorunlara çözüm arayışının askeri bakış açısıyla sınırlandırılması ve caydırıcılık politikalarıyla hareket edilmesinin “felakete” yol açabileceğini kaydeden Steinmeier, “Bizim şu anda yapmamamız gereken bir şey varsa o da yüksek sesli savaş tehditleri ve savaş çığırtkanlığı yaparak durumu daha da alevlendirmektir. NATO’nun doğu sınırlarında sembolik bir şekilde tankların yürütülmesiyle güvenliğimizin artırılacağını düşünen varsa yanılıyor.” ifadesini kullandı.

 Steinmeier, bu gibi adımların yeni ihtilafların yaşanmasına yol açabileceğini, bu tür ihtilaflar için çok kolay gerekçeler sunulabileceği uyarısında bulundu.

 NATO’nun ortak savunma yeteneklerini güçlendirmesi kadar, Rusya ile diyalog ve iş birliği için de adımlar atması gerektiğini savunan Steinmeier, uluslararası birçok sorunun çözümünde Rusya ile iş birliğinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Alman Bakan, İran nükleer krizi, Ortadoğu’daki radikal dinci hareketlerle mücadele ve Libya’da istikrarın sağlanmasını bu konulara örnek gösterdi.

Rusya ile gerilim

NATO’nun 6-17 Haziran'da Polonya’da düzenlediği Anakonda-2016 tatbikatı Rusya’nın büyük tepkisine yol açmıştı.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana Doğu Avrupa’da gerçekleştirilen en büyük askeri tatbikat olan Anakonda-2016’ya, 24 NATO müttefiki ülkeden mekanize birlikler ve 31 bin asker katılmıştı

Polonya’nın başını çektiği Doğu Avrupa ülkeleri, Rusya’nın son dönemde izlediği dış politikayı tehdit olarak algılayıp NATO’dan daha fazla destek talep ediyor. 

(AA) Ayhan Şimşek

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4