banner3

02 Haziran 2020 Salı

Neonaziler Almanya’da İç Savaş Peşinde

Tazehurmatu ikinci Halepçe olmasın

Militanlar tarafından atılan havan toplarından evi zarar gören Abbas: "Hükümet acil bir şekilde kimyasal silah saldırısından korunmamız için gaz maskesi temin etmelidir. İkinci bir Halepçe katliamının meydana gelmesinden korkuyoruz"

14 Mart 2016 Pazartesi 18:32
Tazehurmatu ikinci Halepçe olmasın

Tazehurmatu Kasabası Kaymakamı Hüseyin: Söz konusu bölgeler tazyikli su ve yüksek dozlu kimyasal madde arındırıcı sıvılarla temizlendi. Şimdi bile bölgede gazın kokusu hissedilebiliyor.
Tazehurmatu Devlet Hastanesi Başhekimi Hadi: Durumu ağır olan yaralıların Kerkük'e sevk edilmesi için ambulans sayısını 4'ten 15'e çıkardık.


Kerkük - Irak'ın Kerkük kentine bağlı Tazehurmatu kasabasında terör örgütü DAEŞ'in kimyasal silah saldırısına maruz kalan vatandaşlar, muhtemel ikinci bir saldırıya karşı savunmasız olduklarını belirterek, hükümetten gaz maskesi talebinde bulundu. 

Kerkük kent merkezinden yaklaşık 20 kilometre mesafede ve 35 bin nüfusluk kasabadaki vatandaşların tedirgin bekleyişi devam ediyor. DAEŞ'in 5 kilometre mesafede elinde tuttuğu Beşir köyünden tekrar kimyasal silah ile saldırması söz konusu. 

Militanlar tarafından atılan havan toplarında evi hasar gören Fatma Abbas yaptığı açıklamada, "DAEŞ'in bölgeye gelmesinden bu yana yaklaşık iki yıldır aynı korkuyu yaşıyoruz. Özellikle geceleri sürekli havan ve katyuşa füzeleriyle saldırı yapılıyor. Gidecek başka bir yerimiz yok. Merkezi hükümetin bu saldırıları önlemesi için bir çare bulması lazım" ifadelerini kullandı. 

Terör saldırılarından dolayı eğitime ara verildiğini hatırlatan Abbas, "Havan saldırıları yoğunluk kazandığından beri okullar tatil edildi. Yaklaşık 10 gündür çocuklarımız okula gitmiyor. Bu şekilde nereye kadar idare edeceğiz bilmiyoruz" dedi. 

İkinci bir Halepçe katliamının meydana gelmesinden korktuklarını aktaran Abbas, "Hükümet acil bir şekilde kimyasal silah saldırısından korunmamız için gaz maskesi temin etmelidir" şeklinde konuştu. 

Tazehurmatu Kasabası Kaymakamı Adil Hüseyin ise kimyasal madde içeren havan toplarının isabet ettiği bölgelere yaklaşık 5 gündür yaklaşılmadığını belirterek şunları ifade etti: 

"Kasaba merkezinde bazı bölgeler halkın güvenliği için girişlere kapatıldı. Sivil savunma ekipleri bölgeye giderek havan toplarının isabet ettiği bölgeleri temizledi. Söz konusu bölgeler tazyikli su ve yüksek dozlu kimyasal madde arındırıcı sıvılarla temizlendi. Şimdi bile bölgede gazın kokusu hissedilebiliyor. Tehlikenin tamamen ortadan kaldırılması için hükümet acil ve gerekli önemleri alması lazım."

Tazehurmatu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Hadi ise  muhtemel ikinci bir kimyasal saldırıya karşı kendi imkanlarıyla tedbir aldıklarına değinerek, "Hastanenin acil bölümünün önünde duş kabinleri oluşturarak yaralılara önce beş dakikalık duş aldırıyoruz. Daha sonra hastaları acil bölümüne alıyoruz. Durumu ağır olan yaralıların Kerkük'e sevk edilmesi için ambulans sayısını 4'ten 15'e çıkardık'' bilgisini paylaştı. 

Terör örgütü DAEŞ 9 Mart tarihinde Tazehurmatu kasabasının içerisinde bir tür kimyasal madde içeren havan topu ve katyuşa füzeleriyle saldırması sonucu bir kişi hayatını kaybetmiş, 600'e yakın kişi yaralanmıştı. 

(AA) Ali Mukarrem Garip

Anahtar Kelimeler: Tazehurmatu ırak Kerkük

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV
banner4